Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

„Man gaila išsinešti tų žinių“ – sako 20 metų nemokamai dėstanti Aldona Bartusevičienė

2014.10.30
image

Aldona Bartusevičienė - profesorė, habilituota biomedicinos mokslų daktarė, gydytoja radiologė, Lietuvos veiklios ilgaamžystės akademijos prezidentė, Lietuvos radiologijos asociacijos garbės narė ir LDK Birutės karininkų moterų šeimų sąjungos narė, kuriai jos 90 jubiliejaus proga suteikėme garbės narės vardą ir įteikėme auksinę birutiečių sagę. Tad šis straipsnis skirtas trumpai apžvelgti šios įstabios asmenybės gyvenimą.

 

Gimė 1924 m. spalio 16 d. Kaune, karininko Stasio Valiuškio ir Marijos Valiuškienės šeimoje. Netrukus tėvelis buvo perkeltas dirbti į Ukmergę, Gedimino pirmąjį pėstininkų pulką. Po mokslų tapti gydytoja pasiūlė pasiligojusi mama. Bestudijuojant 1944 m. Aldonos tėvą suėmė ir nuteisė kalėti Rusijos lageryje. Į Lietuvą jis sugrįžo tik po 8 metų – nepripažinus kaltės. Be tėvo, gyventi tapo sunkiau, reikėjo ieškoti darbo.

 

Trumpai apibūdinti šio žmogaus karjerą nėra taip paprasta. Per ilgą 90 metų gyvenimą medicinoje, ypač radiologijos srityje darbų Aldona nudirbo daug: ir dėstytojavo, ir vadovavo katedroms, gydė. Nuo 1955 m. išėjus į pensiją Aldona dirbo ir toliau Radiologijos klinikoje savanore, neatlygintinai. Iki šiol ji kasdien eina į darbą, skaito paskaitas gydytojams ir rezidentams, nemokamai konsultuoja iš visos šalies atvykstančius pacientus plaučių, inkstų, kaulų ligų klausimais.

 

„Jokių kyšių neimu niekada, ligoniai duoda, o aš jiems atgal atiduodu ir sakau, kam jūs rožes vežat? Jums gi kainuoja, važiuojat iš toli, iš rajono, nemėtykit tų pinigų. Tai paskui viskas nurimo – vienas kitam pasakė, kad ji neima. O kai neima, vadinasi ir nereikia.“

 

Darbas kitų labui nelieka nepastebėtas: Poniai Aldonai asmeninį sveikinimą su 90 jubiliejumi atsiuntė net pati Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, taip pat Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Generalinis direktorius profesorius Kęstutis Strupas, kolegos daktarai, buvę ligoniai ir daug kitų žmonių, kuriems kažkada yra padėjusi Aldona. Mums einant jos sveikinti su jubiliejumi buvome net perspėti, kad nepirktumėme jokių gėlių – jau visą savaitę einantys sveikinti jos kolegos gėlių prinešė tiek, kad jau tuoj ir į kambarį nebetilps.

 

Ponia Aldona rodo mums „Lietuvos medicina: pažanga ir asmenybės“ knygą ir joje esantį straipsnį, skirtą jos biografijai aprašyti. „Įsivaizduojate, įdėjo mane šioje knygoje prie asmenybių. Na kokia aš asmenybė...“, - kuklinasi Aldona. Tačiau tris puslapius užimanti biografija mums tvirtina visai ką kita.

 

„Nėra tų žmonių, kurie turėtų tų bazinių rentgenologijos žinių ir galėtų dėstyti: buvę du geriausi specialistai išvažiavo iš Lietuvos, likau aš viena. O aš per 60 metų visgi turiu praktikos. Man gaila išsineši tų žinių. Tiek tų knygų prirašyta – jas dalinu visiems kam reikia. Nebedaug jų turiu sumokėtų, nes už knygų leidybą mums nemoka, reikia patiems išsileisti. Tai rezidentai kažkaip prisirišo prie manęs ir labai noriai klauso, svarbiausia, kad klausimų užduoda“, - džiaugiasi A. Bartusevičienė.

 

Kalbinant apie jos šeimos ryšius su kariuomene, Aldona pasakojo, kad prisidėjo prie to, kad jos sūnus būtų pašauktas tarnauti: „sakiau jiems, kad aš norėčiau, jog mano sūnų paimtumėte tarnauti į kariuomenę. Manęs klausia, o kur jis yra? Sakau studentas. O jie man vėl – tai jis turi studijuoti. Ne, sakau, jis tai lanko, tai nelanko, aš noriu kad jis būtų žmogus, nenoriu kad jis nusivažiuotų. Ir suprantat, išsiuntė jie, toli gylyn į Rusiją. Paskui dar atsimenu važiavau jo lankyti“.

 

„O mano tėvelis buvo majoras, tarnavo pirmajame pėstininkų pulke būrio vadu. Pulkininko laipsnio gauti nespėjo – jį paėmė iš Pabradės ir nusivarė į lagerį. Atsėdėjo tenai aštuonis metus. Buvau jo aplankyti nuvykusi per Šv. Kalėdas, pamačiau, kad jo visas veidas supjaustytas, sudraskytas. Man jis ir paaiškino, kad juk yra Kalėdos, reikia nusiskusti, o juk nėra su kuo. Tai rado stiklo šukę kažkokią ir skutosi su ja. Graudu buvo...“, - prisiminimais dalijosi ponia Aldona.

 

Svarbiausios vertybės Aldonai yra sveikata, geranoriškumas, paslaugumas, pagalba kiekvienam besikreipiančiam. Gyvenime šis žmogus turėjo daug išgyvenimų, tačiau laikosi savo įsitikinimų, kad skųstis ir dejuoti kitiems neverta, tad asmeninių jos gyvenimo negandų nežino net ir dauguma kolegų. Kadangi Aldona yra ir Veiklios ilgaamžystės akademijos prezidentė, ji nuolat svarsto kaip ji kartu su aktyviais bendraamžiais gali padėti visuomenei, panaudoti savo žinias, patirtį. Dažnai kartu susitinka, skaito įvairias paskaitas, turi daug sumanymų kaip skatinti blaivybę. Aldona telefono neišjungia net naktį, visi ligoniai gali jai skambinti bet kada, ir naktį, nes ištikus nelaimei šis žmogus visada galės padėti: „Neturiu teisės išjungti – esu medikė“ – sako Aldona.

 

Karjera:

1945-1947 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos katedros laborantė,

1947-1995 m. VU dėstytoja,

1951-1964 m. Respublikinės Vilniaus klinikinės ligoninės Rentgeno skyriaus vedėja,

Nuo 1955 m. Radiologų mokslinės draugijos atsakingoji sekretorė,

1963 m. VU Gydytojų tobulinimosi fakulteto asistentė,

1963-1967 m. VU Medicinos fakulteto Terapijos katedros rentgenologė,

1968-1969 m. VU Medicinos fakulteto Rentgenologijos ir ftiziatrijos katedros vedėja,

1969-1975 m. Vilniaus miesto tarybos deputatė,

1983-1989 m. VU mokslo tarybos narė, Estetinio lavinimo katedros vedėja,

Nuo 2006 m. Pasaulio lietuvių radiologų asociacijos atsakingoji sekretorė,

Nuo 2007 m. Lietuvos veiklios ilgaamžystės akademijos prezidentė.

 

Darbai:

1961 m. apgynė medicinos mokslų disertaciją

1973 m. apgynė habilituoto biomedicinos mokslų daktaro disertaciją

1977 m. suteiktas profesoriaus vardas

 

Knygos:

„Inkstų tuberkuliozės rentgenodiagnostika“

„Kolagenozių klinikinė ir rentgeninė diagnostika“

„Operuotas plautis“

„Kaulų navikai. Klinika ir diagnostika“

„Gyvenimo vingiai“

„Inkstų ir šlapimo takų ligų rentgeninė diagnostika“

„Plaučių kraujotakos ir jų pokyčių rentgeniniai žymenys“

„Širdies stambiųjų kraujagyslių, plaučių kraujotakos ir jų pokyčių rentgeniniai žymenys“

Spaudoje paskelbė daugiau nei 250 mokslinių straipsnių, 11 racionalizacinių pasiūlymų autorė ir bendraautorė, recenzavo monografijas, knygas , disertacijas, metodinius nurodymus ir t.t.

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media