Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

NATO pajėgų reforma

NATO greitojo reagavimo pajėgos

 

Nors NATO veiklos pagrindu ir svarbiausiu principu išlieka kolektyvinė gynyba, šiuolaikinės grėsmės nacionaliniam saugumui gali kilti toli už valstybės sienų, todėl Aljanso šalių kariuomenės turi būti pasirengusios ne tik saugoti savo sienas, bet ir likviduoti krizes už NATO ribų. NATO šalių kariai turi būti pasirengę vykti į karščiausius pasaulio taškus nelaukdami, kol tos krizės padariniai pasieks Aljansą.

 

Šiuolaikinės NATO šalių pajėgos turi būti pasirengusios:

- kariauti asimetrinį karą, kuriame nėra fronto linijų, o kova vyksta tiek realioje, tiek virtualioje erdvėje, priešo neveikia tradicinės atgrasinimo priemonės ir priešas gali būti pasirengęs panaudoto masinio naikinimo ginklą;

- greitai reaguoti į visų tipų grėsmes, dalyvauti visų tipų ir intensyvumo operacijose ir gebėti greitai pereiti nuo koviniu veiksmų prie taikos palaikymo;

- tarptautinėse operacijose sklandžiai veikti daugianacionalinių pajėgų sudėtyje kartu su kitų šalių daliniais;

- tarptautinėse operacijose gebėti užmegzti ryšius ir bendradarbiavimą su vietine visuomene nepaisant galimų priešiškumo apraiškų;

- sklandžiai veikti su civiline valdžia ir policija.

 

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, 2002 m. NATO valstybių vadovų susitikimo Prahoje metu priėmė sprendimą sukurti NATO Greitojo reagavimo pajėgas (NATO Response Force – NRF).

 

NRF misija

- NRF – tai nuolatinės daugianacionalinės bendros pajėgos, susidedančios iš sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų pajėgų komponentų. NRF sudaro maždaug 13 tūkstančių karių. Esant poreikiui NRF pajėgos gali būti papildytos įvairiais kitais šalių pajėgumais.

 

- NRF gali būti aktyvuojamos NATO Šiaurės Atlanto Tarybos sprendimu.

 

- NRF pajėgos yra pasirengusios vykdyti įvairių tipų operacijas: kolektyvinės gynybos, krizių valdymų, antiteroristines, NATO solidarumo ir ryžto demonstravimo ir kt.

 

- NRF veikia rotacijos principu – šalys skiria pajėgumus ir karius, kurie budi NRF šešis mėnesius. Nuo 2012 m. vienos rotacijos budėjimas truks dvylika mėnesių.

 

NRF svarba

- Sprendimas sukurti bendras daugianacionalines pajėgas pademonstravo, kad transatlantiniai santykiai, kolektyvizmo ir solidarumo dvasia yra NATO pamatas. NRF yra realus karinis instrumentas, kuris bet kada gali būti panaudotas NATO reikmėms, įskaitant kolektyvinės gynybos ir atgrasymo misijas.

 

- NRF skatina NATO valstybes reformuoti nacionalines pajėgas, nes tik modernios, mobilios, gerai pasirengę ir puikiai aprūpintos pajėgos atitinka NRF standartus. NATO karinė vadovybė NRF pritaiko naujausias karines koncepcijas – tai yra ateities karinių pajėgų modelis.

 

NRF raida

- 2002 m. rugsėjo mėnesį JAV gynybos sekretorius D.Rumsfeldas pasiūlė sukurti NRF.

- 2002 m. lapkričio 21 d. NATO šalių vadovai Prahoje nusprendė sukurti NRF.

- 2005 m. spalio – 2006 sausio mėn. NRF vienetai buvo dislokuoti Pakistane ir padėjo neutralizuoti žemės drebėjimo padarinius.

- 2005 m. NRF (transporto lėktuvai) buvo panaudotas likviduojant uragano Katrina padarinius JAV.

- 2006 m. lapkričio mėn. NATO šalių vadovų susitikime Rygoje buvo paskelbta, kad pasiekti visi operaciniai NRF pajėgumai ir pajėgos yra pasiruošę vykdyti visas numatytas operacijas.

 

Lietuvos indėlis į NRF

- 2005 m. sausio 14 d. budėjimą NRF-4 pradėjo Lietuvos kariuomenės vandens valymo vienetas, sudarytas iš Marijampolėje dislokuoto Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono vandenvalos specialistų.

- Lietuvos kariuomenės vandens valymo vienetas dalyvavo pirmojoje NRF operacijoje Pakistane. Nors lietuvių vandens valymo specialistų budėjimas NATO greitojo reagavimo pajėgose formaliai buvo pasibaigęs, jie buvo per 15 dienų dislokuoti į nukentėjusią nuo žemės drebėjimo Pakistano Arja provinciją.

- Nuo 2005 m. liepos mėn. NRF budėjimą pradėjo vienas iš specialių operacijų pajėgų eskadronų „Aitvaras-05”. Jis prisijungė prie NRF-5 veiklos. 2006 m. pirmąjį pusmetį (NRF-6), jį pakeitė „Aitvaras-06”. Į NRF-7 ir NRF-8 Lietuvos kariai nebuvo skirti. NRF-9 budėjo Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivas. NRF-10 cikle budėjo Specialiųjų pajėgų junginio kariai ir vandenvalos specialistų vienetas.

- Įgyvendinant Lietuvos ginkluotųjų pajėgų plėtros ir modernizacijos planus, bus parengta daugiau pajėgumų, tinkamų NRF.

- Išskirtinis Lietuvos indėlis į NRF buvo skirtas 2010 metais: Lietuva kartu su Latvija ir Estija suformavo bendrą batalioną (BALTBAT; apie 800 karių, iš kurių daugiau nei 500 – Lietuvos kariai), kuris nuo 2010 m. sausio 1 d. budėjo NRF 14 pamainoje.

- 2010 m. II pusmetį NATO greitojo reagavimo pajėgų penkioliktoje pamainoje (angl. NATO Response Forces, NRF-15) budėjo Lietuvos kariuomenės Išminavimo būrys, sudarytas iš Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo specialistų, turinčių didelę patirtį tarptautinėse misijose Afganistane ir Kosove.

- Visus 2011 metus budėjimą NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. NATO Response Forces, NRF-2011) sudėtyje vykdė Lietuvos kariuomenės Pajėgų apsaugos kuopa, sudaryta iš daugiau nei 100 Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karių.

- NRF sudėtyje šiais metais budi apie 160 karių iš Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų, Karinių oro pajėgų ir Logistikos valdybos.

 

Plačiau apie NRF (anglų kalba) žr. čia

Informacija atnaujinta 2012.09.19
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media