Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

NATO transformacija

Kodėl ji vyksta?

 

Siekdamas išlaikyti efektyvumą, Aljansas privalo prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios tarptautinio saugumo aplinkos. Šiuolaikinė globalizacija skatina ne tik mokslinę ir technologinę pažangą, bet ir naujų transnacionalinio pobūdžio grėsmių atsiradimą. Mažėjant didelių tarpvalstybinių karų tikimybei, piktavalių režimų, nevalstybinių darinių ir teroristų grupių keliama grėsmė tarptautiniam saugumui didėja. Dar didesnį pavojų kelia tikimybė, kad bus panaudoti teroristų ar piktavalių režimų žinioje esantys masinio naikinimo ginklai.

 

Keičiasi ir pats konfliktų pobūdis. Konfliktai vis dažniau yra asimetriniai, atviri koviniai veiksmai yra intensyvesni, bet trumpesni, mūšiai iš atviros erdvės dažniau persikelia į tankiai apgyvendintus miestus. NATO pajėgos turi sugebėti kovoti su sunkiai nustatomu priešu, naudojančiu netradicinius kovos metodus. Teroristai daugiausia naudoja priemones, kurios nukreiptos ne prieš valstybių teritoriją ir net ne prieš karinius objektus, bet prieš lengvai pažeidžiamus civilinės veiklos centrus (ambasadas, oro uostus, autobusų ir traukinių stotis), ar tiesiogiai prieš civilius gyventojus (masinio susibūrimo vietas, stadionus ir pan.).

 

Atitinkamai, šalia tradicinės misijos ginti šalies teritoriją nuo išorinės agresijos, NATO šalių kariuomenėms priskiriamos įvairios papildomos funkcijos: teikti pagalbą civilinėms institucijoms teroristinių išpuolių atveju, padėti kovoti su gamtos stichijomis, saugoti svarbius valstybės objektus. Šiuolaikinės globalinės grėsmės tarpsta politinio nestabilumo ir konfliktų apimtuose regionuose, todėl kariuomenės turi būti pasiruošusios dalyvauti įvairaus tipo ir intensyvumo tarptautinėse operacijose toli nuo namų. Tokioms operacijoms vykdyti reikia labai gerai parengtų ekspedicinių pajėgų, kurios gali išsilaipinti, išsiskleisti ir sėkmingai įvykdyti užduotis net ir itin priešiškoje aplinkoje.

Be abejo, Aljanso saugumui išlieka aktualūs ir įvairūs konvenciniai saugumo iššūkiai. NATO, siekdamas išlaikyti kolektyvinės gynybos efektyvumą, turi užtikrinti gebėjimą veiksmingai reaguoti į Aljanso teritorijoje ir kaimynystėje galinčias kilti saugumo problemas ir grėsmes. Atitinkamai, NATO turi skirti pakankamai dėmesio įvairioms praktinėms saugumo užtikrinimo priemonėms: karinių planų rengimui, pratybų vykdymui, reikiamos infrastruktūros plėtojimui, regioninių saugumo iššūkių analizei ir kt.

Informacija atnaujinta 2011.03.28
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media