Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

 

Europos saugumo strategija

EUROPOS SAUGUMO STRATEGIJA (ESS, angl. European Security Strategy, pranc. Stratégie européenne de sécurité) – 2003 metais patvirtintas politinis dokumentas, kuriame išdėstytos svarbiausios ES saugumo politikos nuostatos. Saugumo strategijoje „Saugesnė Europa geresniame pasaulyje” pirmą kartą įvardytos pagrindinės grėsmės ES saugumui, apibrėžti saugumo politikos tikslai, prioritetai bei priemonės šiems tikslams pasiekti. Už dokumento parengimą buvo atsakingas ES vyriausiasis įgaliotinis bendrai užsienio ir saugumo politikai Javieras Solana, dokumentui pritarė Europos vadovų taryba.

 

ESS buvo rengiama atsižvelgiant į saugumo aplinkos pokyčius po rugsėjo 11-osios, taip pat Afganistano ir Irako karų akivaizdoje. ESS atsiradimą lėmė tuo metu vis ryškėjantys senojo kontinento valstybių užsienio politikos skirtumai bei natūralus Europos siekis turėti daugiau įtakos tarptautinėje politikoje. Šiame dokumente pateikti pasiūlymai, kaip Europa galėtų prisidėti kovojant su grėsmėmis, numatyti būdai, kaip ES gali tapti aktyvesne, stipresne ir nuoseklesne globalia veikėja.

 

ES saugumo strategijoje yra išskiriamos penkios pagrindinės grėsmių rūšys – terorizmas, masinio naikinimo ginklo platinimas, regioniniai konfliktai, žlungančios valstybės ir organizuotas nusikalstamumas. Kovai su šiomis grėsmėmis ES turėtų: skatinti „efektyvų daugiašališkumą” (angl. effective multilateralism), remiant tarptautines institucijas ir siekiant užtikrinti principinių tarptautinės teisės normų laikymąsi; naudoti „preventyvaus įsitraukimo” (angl. preventive engagement) priemones, adekvačiomis priemonėmis reaguojant į kylančias krizes kuo ankstesnėje jų stadijoje. Strategija pateikia tris pagrindinius strateginius ES tikslus – plėsti saugumo ir stabilumo zoną aplink Europą, remti ir skatinti stabilios tarptautinės tvarkos susiformavimą ir būti pasirengus, esant reikalui, imtis visų įmanomų priemonių užkirsti kelią senoms ir naujoms grėsmėms atsirasti bei veikti. Dokumente pabrėžiama, kad nė viena iš naujai kylančių grėsmių nėra vien karinė, todėl ir kovoti su jomis reikia ne vien karinėmis priemonėmis.

 

Strategijoje akcentuojama, kad transatlantinis ryšys yra nepakeičiamas ir nedalomas, nes grėsmių suvokimas ir aktualumas abiejose Atlanto pusėse yra vienodas. ESS teigia, kad tik veikdamos kartu JAV ir Europa gali būti galinga jėga, kovojančia už geresnį pasaulį.

 

2008 m. pabaigoje, atsižvelgiant į pasikeitusią strateginę aplinką, ESS buvo atnaujinta Tarybai patvirtinus Europos saugumo strategijos įgyvendinimo raportą. Jame pripažįstama, kad pagrindinės Europos saugumo strategijoje įvardytos nuostatos išliko aktualios, tačiau kartu išskiriamos ir naujos grėsmės, tokios kaip kibernetinė gynyba, energetinis saugumas bei klimato kaita. Raporte aptariamos ES įvykdytos ir vykdomos operacijos, pripažįstama būtinybė aktyviau bendradarbiauti su šalimis partnerėmis bei tarptautinėmis organizacijomis – ypač NATO ir JTO.

 

Europos saugumo strategija, 2003:

http://www.consilium.europa.eu/showpage.aspx?id=266&lang=EN

 

Europos saugumo strategijos įgyvendinimo raportas, 2008: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/reports/104630.pdf

Informacija atnaujinta 2011.03.28
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media