Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Parama Ukrainai ir naudingi patarimai

Remiame brolius ir seses, kovojančius Ukrainoje, ir dalijamės Krašto apsaugos ministerijos patarimais, kaip Ukrainą galime paremti kiekvienas, kaip šiuo neramiu laikotarpiu rūpintis savo emocine būkle ir nepasimesti naujienų sraute. Visa aktuali informacija – žemiau.

 

parama Ukrainai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paramos Ukrainai būdai

 

Atsisiųsti infografiką

dezinformacija karas ukrainoje

 

 

 

Kaip atpažinti melagieną?

 

Atsisiųsti infografiką

karo psichologo patarimai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaip kovoti su nerimu?

 

Atsisiųsti infografiką

Karo psichologas pataria

 

Karo psichologas kpt. A. Jurgaitis pataria, kaip kūno sveikata veikia emocinę būseną

 

Atsisiųsti infografiką

Saugumo kibernetinėje erdvėje rekomendacijos

 

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo nusikaltėlių kibernetinėje erdvėje

 

Atsisiųsti infografiką

NATO pajėgos Lietuvoje

 

NATO pajėgos Lietuvoje

 

Atsisiųsti infografiką

 

Kaip su vaikais ir paaugliais kalbėtis apie karą Ukrainoje?

 

Peržiūrėti

Pagalbos Ukrainai logistika

 

Pagalbos Ukrainai Logistika

 

Peržiūrėti

 


 

 

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus:

 

Ar Lietuvai gresia pavojus?

Šiuo metu Lietuvai tiesioginio pavojaus nėra. Esame galingiausio karinio aljanso NATO dalis. Šiuo metu NATO ir sąjungininkai stiprina savo pajėgumus Lietuvoje.

Lietuvos kariuomenė yra stipri ir moderni kaip niekada anksčiau. Lietuvos kariuomenė nuolat treniruojasi įvairiose pratybose ir yra pasirengusi visiems įmanomiems scenarijams, o greitojo reagavimo pajėgos yra pasiruošusios nedelsiant reaguoti į visus kylančius iššūkius.

 

Kaip galėčiau remti Ukrainą?

• Finansiškai, pervesdami pinigus, pvz., organizacijai BLUE/YELLOW, Ukrainos nacionaliniam bankui arba galite rinktis ir kitas organizacijas, kurios renką paramą, tačiau būkite budrūs, nes šiuo metu daugėja norinčių pasipelnyti asmenų, apsimetančių aukų surinkėjais.

• Suteikti laikiną prieglobstį ir kitą paramą registruojantis www.stipruskartu.lt arba [email protected]

• Galintieji priimti Ukrainos gyventojų augintinius, registruokitės www.lietuvagyvunams.com

• Dėl itin didelio Lietuvos gyventojų aktyvumo Lietuvos raudonasis kryžius sustabdė materialinės paramos rinkimą, tačiau norėdami aukoti šiuo būdu, sekite informaciją. Taip pat galite kreiptis į [email protected] ir kitas Lietuvos savivaldybes.

 

Ar galiu vykti į Ukrainą padėti gynyboje?

Krašto apsaugos ministerija rekomenduoja Ukrainą remti 2 punkte išvardintais būdais.

Į Ukrainą vykti gali tik tie asmenys, kurie yra suderinę savo veiksmus su Ukrainos ambasada Lietuvoje. Padarę tai kitais būdais, rizikuoja savo saugumu.

 

Esu medžiotojas, turiu laisvų ginklų, kaip galėčiau juos perduoti Ukrainos kariuomenei?

Kiekvienas asmuo, įgijęs ginklą savigynai, sportui ar medžioklei, privalo laikytis įstatymo nustatytos tvarkos. Ją aprašo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas. Remiantis įstatymu perduoti asmeninį ginklą draudžiama.

Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas: https://www.infolex.lt/teise/DocumentSinglePart.aspx?AktoId=140967&StrNr=1#

 

Esu aktyviajame kariuomenės rezerve, ką turėčiau žinoti?

Jeigu Lietuvoje būtų paskelbta mobilizacija, gautumėte šaukimą atlikti karo tarnybą. Gavę šaukimą nuvykite į regioninį karo prievolės ir komplektavimo tarnybos skyrių ar poskyrį. Apie šaukimą kiekvieną karo prievolininką papildomai asmeniškai informuos už karo prievolės administravimą atsakingi kariuomenės padaliniai.

Informacija apie aktyvųjį rezervą pateikiama: https://www.karys.lt/tarnybos-budai/aktyvusis-rezervas/44

 

Neturiu jokios karinės patirties, noriu prisidėti prie krašto gynybos, ką turiu daryti?

Visus aktyvius Lietuvos piliečius kviečiame prisijungti prie Lietuvos šaulių sąjungos ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų arba prisijunkite prie profesionalios karo tarnybos. Daugiau informacijos: www.sauliusajunga.lt  ir www.karys.lt/tarnybos_budai

 

Mano tėvai bijo karo, ką turėčiau daryti, kad juos nuraminčiau?

Patarimas visiems – būti racionaliems ir tęsti savo įprastus kasdienius darbus. Ribokite naujienų srautą, remkitės oficialiais ir patikimais informacijos šalitiniais, eikite pasivaikščioti ar kitaip aktyviai leiskite laiką. Itin didelis neigiamų naujienų srautas gali turėti neigiamą įtaką mūsų emocinei būklei ir produktyvumui.

 

Ką daryti socialiniuose tinkluose pastebėjus skleidžiamą propogandą?

Pastebėjus skleidžiamą propagandą, kurioje:

  • kurstoma nesantaika prieš bet kokios tautos, rasės, etninės, religinės ar kitokią žmonių grupę;
  • viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas, t. y. ir taikomas ir viešai pritariant ar neigiant Rusijos ir Baltarusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.

Praneškite Virtualiam patruliui el. paštu: [email protected] arba Facebook žinute: www.facebook.com/policijosvirtualuspatrulis

Laiške ar žinutėje pateikite šią informaciją:

  • Pateikite trumpą aprašymą;
  • Pridėkite ekrano nuotrauką (print screen);
  • Pridėkite įrašo nuorodą.

Remiantis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 170 straipsniu – kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Remiantis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 170-2 straipsniu – Viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas gresia laisvės atėmimo iki 2 metų bausmė. t.y. Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 107-2 straipsnis taikomas ir viešai pritariant ar neigiant Rusijos ir Baltarusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.

 

 

Kaip galėčiau įgyti bazinių karinių žinių? 

Kviečiame savanoriškai atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Ją atlikti gali 18–38 metų amžiaus vyrai ir moterys. Pirmąsias savaites nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai mokomi bazinių karinių žinių ir įgūdžių. Įgyję karines specialybes, likusį tarnybos laiką kariai mokosi veikti padalinio sudėtyje, tobulina įgūdžius veikiant mūšio lauke pagal jiems priskirtas karines specialybes bei pareigas. Daugiau informacijos: https://www.karys.lt/tarnybos-budai/nuolatine-privalomoji-pradine-karo-tarnyba/29

Taip pat prisijungti galite prie Krašto apsaugos savanorių pajėgų (daugiau informacijos: www.karys.lt/tarnybos_budaiir Lietuvos šaulių sąjungos (daugiau informacijos: www.sauliusajunga.lt).

 

Kaip atpažinti priešo uniformą/ techniką?

Visų pirma, kviečiame atpažinti Lietuvos kariuomenės uniformą: https://www.kariuomene.lt/kas-mes-esame/karines-uniformos/17 ir Lietuvos kariuomenės turimą ginkluotę: https://www.kariuomene.lt/ginkluote/4. Apie priešo uniformos ir technikos atpažinimą rasite leidinyje Ką turime žinoti apie pasipriešininmą: aktyvių veiksmų gairės“.

 

Organizuojame didelį ginkluotės paramą, kurią norėtume perduoti Ukrainos kariams. Kaip tai padaryti?

Krašto apsaugos ministerija gali tarpininkauti dėl didelio kiekio paramos ginkluote būtinų formalumų sutvarkymo, bei transportavimo.

Dėl mažesnės apimties paramos ginkluote maloniai prašytume kreiptis į paramos Ukrainai organizaciją „Blue/Yellow“, kuri taip pat turi reikiamos patirties remiant Ukrainą.

Dėl būtinų eksporto licencijų paramai išvežti (susiję tik su dvejopos paskirties bei strateginės paskirties prekėmis, pvz., šarvinės liemenės, šalmai, kt.) prašome kreiptis į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją kontaktais:

Aušra Šablinskienė

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Tel. 8 659 15769

[email protected]

Kaip bendrauti su vaikais karo tema? 

Patarimus, kaip su vaikais ir paaugliais kalbėtis apie karą Ukrainoje, rasite čia. (LR SAM ir Paramos vaikams centro vizualas).

Kaip elgtis norint apsisaugoti nuo kibernetinių atakų?

Pasikeisti paskyrų slaptažodžius į saugius (ne mažiau 12 simbolių, iš kurių – didžiosios, mažosios raidės, specialūs simboliai ir skaičiai), kur įmanoma – įgalinkite ir naudokite kelių faktorių autentifikavimą („Google“, „Microsoft“, „Facebook“ paskyrose, kt.).

Įsidiegti visus programinės įrangos atnaujinimus, naudoti antivirusines programas. Ši rekomendacija galioja tiek naudojant „Windows“ sistemas, tiek „Android“, „iOS“, „Linux“, „OSx“, kt.

Išjungti įrenginiuose esančius automatinius prisijungimus prie „bluetooth“, „wifi“ (angl. auto discovery/connection). Prisijungus prie viešo belaidžio tinklo ir nenaudojant VPN paslaugos, vengti jungtis prie paslaugų ir platformų, kurioms reikalingas autentifikavimas, pvz., el.bankininkystės, socialinių tinklų, el. paštas ir pan. Rekomenduojama prie nemokamo belaidžio tinklo jungtis tik būtiniausiais atvejais.

Vengti atidaryti neaiškias nuorodas, gautas trumposiomis žinutėmis, el. paštu, kt. Visada tikrinti nuorodų autentiškumą ir prie paslaugų jungtis tik per oficialias interneto svetaines.

 

Kur kreiptis pastebėjus galimą kibernetinę ataką?

Pastebėjus sutrikimus prašoma nedelsiant pranešti NKSC kibernetinių incidentų valdymo skyriui CERT-LT el. paštu [email protected] arba telefonu 1843.

 

Ar saugi Lietuvos kibernetinė erdvė? 

Kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje kol kas yra stabili, tačiau kibernetinių incidentų rizika yra didelė, ypač, prieš Lietuvos ypatingos svarbos informacines infrastruktūras ir valstybės informacinius išteklius. 


Ką valdžia daro užtikrinant kibernetinį saugumą?  

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) specialistai kartu su kitomis tarnybomis atidžiai stebi situaciją ir keičiasi informacija su partneriais. Taip pat Regioninis kibernetinės gynybos centras stiprina tiek Lietuvos, tiek regiono partnerių gebėjimus užtikrinti valstybės ypatingos svarbos infrastruktūros kibernetinį saugumą. 

 

Ar saugūs duomenų centrai?

Duomenų centrų lokacijos yra žinomos tiek valstybinių, tiek nevalstybinių, taip pat derinamos galimybės naudotis užsienyje esančiais užsienio kapitalo įmonių duomenų centrais. 


Ar krizės atveju turėtume alternatyvų ryšį

Šiuo metu prioritetas skiriamas dabartinių ryšių saugumo ir patikimumo didinimui. Dabartiniai Lietuvos ryšiai bei internetas yra gerai diversifikuoti, didelės spartos ir pralaidos, taip pat yra jų apsaugos nuo atakų priemonės, kurios toliau didinamos. 

Tarptautinius sujungimus užtikrina privačios įmonės, kurios turi tęstinumo planus 


Ar planuojama perkelti duomenis į debesiją?

Šiuo metu svarstoma hibridinio debesies idėja, kad tam tikrus resursus laikyti debesijos paslaugų teikėjų infrastruktūroje. 


Ar turim pakankamai specialistų atremti galimoms kibernetinėms atakoms? 

Lietuvoje nuo 2016 m. veikia Nacionalinio kibernetinio saugumo centas, o pernai, 2021 m. veiklą pradėjo Regioninis kibernetinės gynybos centras. 

 

Siekiant užtikrinti saugų ryšį tarp Lietuvos kariuomenės padalinių  2019 m. įkurtas Ryšių ir informacinių sistemų batalionas. Informacinių technologijų ir ryšių saugumo specialistai visada kviečiami prisijungi. Informacija apie darbo pasiūlymus skelbiama www.nksc.lt.

Informacija atnaujinta 2022.03.16
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media