Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

 

 

Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko pasisakymas konferencijoje „Lietuvos vadovaujama Provincijos atkūrimo grupė: misija baigta“

2013.10.09

Gerbiamas ministre, kolegos, mieli bičiuliai,

 

Prieš aštuonerius metus nusprendėme imtis veiklos, kurios niekada nebuvome vykdę. Tuomet negalėjome žinoti, kiek pastangų ar lėšų pareikalaus misija Goro provincijoje ir kiek ji truks. Narystės Europos Sąjungoje ir NATO pradžioje toks mažos valstybės žingsnis atrodė drąsus ir kažkiek avantiūristinis. Tuomet sukėlėme daug diskusijų tiek tarp sąjungininkų, tiek tarp mūsų pačių. Tačiau tikėjome savo jėgomis suprasdami, kad turėsime tobulėti ir mokytis.

 

Misija Goro provincijoje Lietuvos kariuomenei iš tikrųjų buvo brandos mokykla. Išmokome dirbti kitokiomis kultūrinėmis sąlygomis, supratome, kokie neįkainojami ir svarbūs būna geri santykiai su civiliais, susidūrėme su netikėtais iššūkiais, nors ir kaip skaudu, išgyvenome netektis.

 

Praėjus aštuoneriems metams esame stipresni, labiau patyrę ir geriau pasirengę. Sakau tai ramia širdimi, perteikdamas mūsų sąjungininkų vertinimus, kurie ne kartą buvo išsakyti čia Vilniuje, Briuselyje, Vašingtone ar Kabule. Mes tapome tikraisiais saugumo teikėjais. Įgijome patikimo partnerio reputaciją. Įgyvendinome užduotis ir provinciją palikome pasirengusią būti savarankiška.

 

Galima būtų paminėti daugelį ypatingai svarbių provincijos vystymo projektų, kuriuos Lietuva ir tarptautinė bendruomenė galėjo įgyvendinti Gore, nes čia buvo mūsų vadovaujama grupė. Didžiuojuosi, kad Lietuvos vėliavą bus galima dar ilgai matyti visoje provincijoje, nors Čagčarane ją ir nuleidome. Kartu jaučiuosi ramus, nes saugumą provincijoje toliau užtikrins mūsų mokyti Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų žmonės.

 

Man teko ne kartą lankytis Čagčarane. Kiekvieno apsilankymo metu matydavau pažangą, kiekvienas vizitas patvirtindavo, kad provincijos žmonės yra pasirengę išlaikyti tai, ką kartu sukūrėme. Ir judėti pirmyn. Kai matai į mokyklas skubančias baltas skaras ryšinčias mergaites, supranti, kad vietinės bendruomenės į praeitį neatsigręš.

Kartą Čagčarano mergaičių mokykloje apsilankė NATO generalinis sekretorius Japas de Hofas Šeferis. Kai jis paklausė, kuo norėtų tapti viena iš vyresnių mergaičių, kai užaugs, ji atsakė – teisėja. Ir pridūrė, kad ne bet kokia, o teisinga visiems teisėja. Šalyje, kur dar visai neseniai daugeliui mergaičių mokslas buvo neprieinamas, tai – stulbinanti pažanga.

 

Tai tokios akimirkos, dėl kurių visi kartu dirbame. Kurios leidžia suprasti, kad ginklai Afganistane kada nors bus atidėti į šalį. Mano vertinimu, Lietuvos misija Goro provincijoje prisidėjo prie būtent tokios ateities galimybės. Ir galbūt tai, kad vadovaudami provincijos atkūrimo grupei ginklus naudojome labai retai, galbūt tai, kad misijos metu padėjome sunaikinti daug likusių sprogmenų, prisidės prie taikios ateities kūrimo.

 

Aš tuo nuoširdžiai tikiu. Mano galva, mūsų misija buvo prasminga, ir, svarbiausia, sėkminga. Goro provinciją palikome padariusią milžinišką pažangą, o patys įgijome neįkainojamos patirties. Į kitas galimas operacijas žvelgiame kaip į iššūkį, tačiau žinome, kad su juo susidorosime. Esame pasirengę panaudoti visas įgytas žinias. Pasirengę prisidėti kuriant saugesnį pasaulį.

 

Žinoma, galime, o, tikriausiai, ir turime kalbėti apie išmoktas pamokas. Įvertinti tai, ką galbūt galėjome padaryti geriau. Pažvelgti į veiklą iš šalis. Šiandien turėsime progą daug ką atvirai aptarti. Tikiuosi, kad diskusijos bus vaisingos, todėl kviečiu visus jose aktyviai dalyvauti.

 

O baigdamas norėčiau pažymėti, kad mūsų misijos Goro provincijoje sėkmę lėmė visi kariai ir civiliai, moterys ir vyrai, kurie nuoširdžiai ir sąžiningai siekė bendrų tikslų. Ne vieną jų matau ir šioje salėje. Todėl dar kartą noriu Jums padėkoti už darbą ir tarnybą kartu.

 

Ačiū.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media