Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Stiprinamas bendros oro erdvės stebėjimas Baltijos šalyse

2020.06.11
image

Šiandien, birželio 11 d. Lietuvos Respublikos Seimas pritarė įstatymui „Dėl Estijos, Latvijos ir Lietuvos Vyriausybių susitarimo dėl Baltijos oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemos organizavimo ratifikavimo“. Estijos, Latvijos ir Lietuvos Vyriausybių susitarimu apibrėžti šalių bendradarbiavimo Baltijos oro erdvės stebėjimo ir valdymo sistemos BALTNET organizavimo pagrindai. BALTNET sudėtyje nuo šių metų pradžios Baltijos šalių oro erdvės saugumą užtikrina nebe vienas, o trys erdvės stebėjimo ir valdymo centrai.

 

„BALTNET užtikrina Estijos, Latvijos ir Lietuvos nacionalinės oro erdvės suverenumą ir taip prisideda prie NATO oro erdvės vientisumo išsaugojimo. Susitarimas dėl naujos struktūros oro erdvės stebėjimo ir valdymo sistemos sustiprina NATO gebėjimą užtikrinti sklandų oro erdvės stebėjimą ir valdymą taikos bei krizės metu“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir pabrėžia, kad kaip NATO sistemos sudedamoji dalis, BALTNET turi atitikti šiuo metu vykdomos NATO oro policijos misijos poreikius, gebėti valdyti visų rūšių oro operacijas Baltijos šalių oro erdvėje.

 

BALTNET yra pilnai integruota į NATO oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemą ir užtikrina Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės saugumą. Sistema sudaryta iš trijų atskirų nacionalinių valdymo centrų kiekvienoje iš trijų šalių, radiolokacinių postų, radarų, radijo ryšio įrangos bei duomenų perdavimo linijų. Visi trys nacionaliniai stebėjimo centrai stebi oro erdvę virš savo teritorijų bei jų prieigose, dalinasi duomenimis bei rotacijos principu vykdo NATO oro policijos misijos orlaivių valdymą. Jeigu vienas iš centrų dėl techninių ar kitų priežasčių negali kurti atpažinto oro erdvės paveikslo ar valdyti orlaivių, kitas centras perima funkcijas.

 

Besikeičiant saugumo situacijai regione, NATO patvirtino Oro erdvės vadovavimo ir valdymo sistemos pajėgumų plėtros paketą, kuriame buvo rekomenduojama tobulinti NATO oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemą, užtikrinant sąlygas NATO ir jos narėms sukurti atpažintą oro paveikslą ir valdyti visų rūšių oro operacijas NATO teritorijoje ir už jos ribų. Todėl 2019 m. spalio 24 d. Baltijos šalių gynybos ministrai Briuselyje ir pasirašė susitarimą dėl bendros oro erdvės stebėjimo stiprinimo.

 

Ankstesnė Baltijos oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistema buvo sudaryta 2007 m. pasirašytų susitarimų pagrindu – veikė regioninis bendrojo valdymo ir pranešimų centras Karmėlavoje, valdymo ir pranešimų postai, radiolokaciniai postai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. BALTNET iki šiol turėjo vieną Karmėlavoje veikiantį valdymo centrą, kuris gaudavo radiolokacinę informaciją iš trijų Baltijos valstybių ir Lenkijos radiolokatorių, ir perduodavo NATO jungtiniam oro operacijų centrui bendrą Baltijos šalių atpažintą oro erdvės vaizdą. Šis centras buvo vienintelis valdęs NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvaujančius naikintuvus: pastebėjus pažeidėją bet kurios iš trijų Baltijos valstybių oro erdvėje, šios misijos naikintuvai buvo keliami pažeidėjui atpažinti.

 

Šiuo metu NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdo Ispanijos kontingentas, patruliuojantis su šešiais naikintuvais F-18 „Hornet“, juos sustiprina Jungtinės Karalystės kontingentas su trimis naikintuvais „Eurofighter Typhoon“. Taip pat šiai misijai pastiprinimą iš Estijos teikia Prancūzijos karinės oro pajėgos su keturiais naikintuvais „Mirage 2000“. Iš viso Baltijos šalių padangę saugo 13 naikintuvų.

 

Radiolokacinio posto Gražiškiuose asociatyvi nuotrauka

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media