Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Nauja geležinkelio atšaka Pažeimenėje užtikrins patogesnį NATO sąjungininkų technikos perdislokavimą

2020.05.29
image

 

 

Nuotraukos KAM Facebook paskyroje ČIA

 

Filmuota medžiaga ČIA

 

Gegužės mėnesį baigta tiesti nacionalinės reikšmės geležinkelių linijos Pabradė-Pažeimenė atšaka, kuri padės užtikrinti patogesnį į Lietuvą atvykstančių NATO sąjungininkų karinės technikos ir kitos įrangos perdislokavimą į netoliese Pabradės esantį Lietuvos kariuomenės Generolo Silvestro Žukausko poligoną (Švenčionių r.). Šią naująją krovinių gabenimo galimybę pirmieji gegužės 29 d. išbandė savo rotaciją baigiantys ir iš Lietuvos išvykstantys Jungtinių Amerikos Valstijų kariai.

 

Baigus geležinkelio tiesimo darbus 51-ajame linijos Naujoji Vilnia–Turmantas–Latvijos siena atšakos kilometre atnaujinta geležinkelio infrastruktūros dalis, nutiesta maždaug kilometro ilgio geležinkelio atkarpa, įrengtos elektros, ryšių, signalizacijos, eismo valdymo sistemos.

 

„Tai strateginis šalies projektas, kuris ypač palengvins sąjungininkų karių ir technikos atvykimą į Lietuvą, sudarys patogesnes sąlygas nuolat vykstančiam kariniam judėjimui tarp Ruklos ir Pabradės poligonų. Greitas ir efektyvus sąjungininkų atvykimas į Lietuvos teritoriją stiprina Lietuvos saugumą, todėl karinio mobilumo didinimas ir Lietuvos, kaip sąjungininkus priimančios šalies, paramos gerinimas išlieka vienu pagrindiniu Lietuvos krašto apsaugos sistemos prioritetų ”, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

 

Ministras tuo pačiu pasidžiaugė ir glaudžiu JAV ir Lietuvos karių bendradarbiavimu. „JAV karių buvimas Lietuvoje yra tvirčiausias saugumo garantas. Tobulindama poligonų ir karinio mobilumo infrastruktūrą Lietuvos kariuomenė siekia sudaryti sąlygas sąjungininkų dislokavimui ir treniravimuisi Lietuvoje“, – sakė ministras.

 

„Lietuva labai geranoriškai priėmė JAV sausumos pajėgų 9-ojo kavalerijos pulko 1-ojo bataliono karius, už ką esame nepaprastai dėkingi. Pastaraisiais mėnesiais vykusios JAV ir Lietuvos karių bendros pratybos patvirtino, kad esame stiprūs partneriai ir esant būtinybei pasiruošę bei galintys ginti. Ši geležinkelio atšaka neabejotinai pasitarnaus karinio mobilumo Lietuvoje stiprinimui ir sudarys palankesnes sąlygas karių atvykimui į Pabradės poligoną, tuo pačiu užtikrinant tiek karių, tiek ir šio regiono gyventojų saugumą,“ – sakė renginyje dalyvavęs JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas (Robert S. Gilchrist)

 

„Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Mantas Bartuška pabrėžė, kad naujoji atšaka yra tik viena dalis dideliame karinio mobilumo žemėlapyje, kuris šiais metais gerokai pasikeis. „Baigus šį projektą ir rekonstrukciją Kauno geležinkelio mazge, po kurios Kaunas per „Rail Baltica“ geležinkelį pilnai integruosis į Europos Sąjungos geležinkelių sistemą, „Lietuvos geležinkeliai“ taps dar svarbesne Lietuvos nacionalinio saugumo sistemos dalimi. NATO daliniai su sunkiąją technika galės būti perkrauti ne tik Šeštokuose, bet atvykti tiesiai į Kauną, o iš čia mokymų metu iki Pažeimenės ar, esant poreikiui, kitos Lietuvos vietos“, – sakė „Lietuvos geležinkelių“ vadovas.

 

Infrastruktūros įrengimo darbus Pabradėje planuojama tęsti ir šalia geležinkelio atšakos įrengti rampą ir aikštelę. Taip bus sudaryta galimybė sąjungininkų kariams savo sunkiąją techniką į poligoną gabenti geležinkeliu, tausoti kelius ir kelti mažiau eismo nepatogumų aplink poligoną esančių miestelių gyventojams.

 

Kol bus pastatyta ir įrengta stacionari rampa ir aikštelė, planuojama atšaką naudoti dalinai tik transporto priemonių pakrovimui. Kiti kroviniai tuo pačiu metu būtų kraunami Pabradės geležinkelio stotyje, sąstatus sujungiant pagal poreikį tolimesniam krovinio pergabenimui Lietuvos teritorijoje arba už jos ribų.

 

Įrengiama geležinkelio atšaka itin svarbi, nes sudaryta galimybė Lietuvos ir sąjungininkų sunkiosios karinės technikos ir kitos įrangos kroviniams iš Generolo Silvestro Žukausko poligono gabenti geležinkeliu tiesiogiai per Pažeimenę. Tai leis tausoti Pabradės miesto gatves, pagerins miesto gyventojų kokybę, sumažins automobilių kelių apkrovimą bei susijusius eismo apribojimus. Kol bus pastatyta ir įrengta stacionari rampa ir aikštelė, planuojama karinių krovinių gabenimą geležinkeliu organizuoti važiuojančią techniką pakraunant Pažeimenėje, o kitą dalį krovinių Pabradės stotyje, kur sąstatai galės būti sujungti ir toliau keliauti pavyzdžiui, pagal poreikį, į Klaipėdą.

 

Projektas vykdytas vadovaujantis 2019 m. LR Vyriausybės nutarimu „Dėl viešosios infrastruktūros objekto statybos”. Jį įgyvendinant dalyvavo Krašto apsaugos ir Susisiekimo ministerijos bei bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“.

 

Geležinkelio atšakos projektas iš viso kainavo 2,2 mln. eurų. 2,1 mln. eurų skyrė Krašto apsaugos ministerija, likusią sumą pervažos rekonstrukcijai skyrė „Lietuvos geležinkelių" grupė.

 

Geležinkelio atšakos įrengimas yra sudėtinė didesnio projekto dalis, skirto užtikrinanti NATO pajėgų perdislokavimo pajėgumą. Jį įgyvendinant sąjungininkų atvykimo į poligoną Pabradėje galimybę užtikrina dar keli paraleliai vykstantys projektai Pažeimenėje: privažiavimo kelio tiesimas, geležinkelio rampos statyba, taip pat yra statoma aikštelė, kuri bus skirta technikos ir krovinių pakrovimui, iškrovimui ir laikinam saugojimui. Šiuo metu vyksta jų projektavimo darbai, o įrengimo darbus planuojama atlikti iki 2022 metų.

 

 

Nuotraukos: Giedrė Maksimovicz/KAM 

Filmuota medžiaga: vyr. srž. sp. Lukas Tamošiūnas/KAM

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media