Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

 

Vilniuje vyks pirmoji Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrų taryba

2020.01.24
image

Sausio 29 d. Vilniuje vyks pirmoji Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrų taryba, kurioje krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Lenkijos krašto apsaugos ministras Mariusz Błaszczak aptars konkrečius regioninį saugumą stiprinančius veiksnius – karinių pajėgų bendradarbiavimą užtikrinant Suvalkų koridoriaus apginamumą, nacionalinių oro erdvės ir gynybos sistemų integravimo galimybes ir siekį išlaikyti nepertraukiamą JAV karių buvimą regione.

 

Taip pat Tarybos metu ministrai pasirašys bendrą komunikatą, kuriuo įtvirtins abiejų šalių glaudesnio bendradarbiavimo sritis, o Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių vadai – Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir Lenkijos kariuomenės 15-osios mechanizuotosios brigados prisijungimo prie Tarptautinio Šiaurės Rytų divizijos štabo aktą, kuriuo bus įtvirtintas abiejų šalių karių siekis treniruotis ir veikti kartu, ginant Suvalkų koridorių.

 

Brigados „Geležinis Vilkas“ prisijungimas prie Tarptautinio Šiaurės Rytų divizijos štabo atvers platesnes galimybes per mokymus ir pratybas užtikrinti tinkamą brigados pasirengimą veikti divizijos sudėtyje. Kartu tai padės užtikrinti ir geresnį sąveikumą su Lenkija, viena patikimiausių mūsų sąjungininkių saugumo ir gynybos srityje, ir kitais Aljanso sąjungininkais.

 

Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrų taryba rengiama siekiant įgyvendinti bendrą Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų deklaraciją dėl partnerystės saugumo srityje, kuri buvo paskelbta 2019 m. vasario 21 d. Deklaracijoje sutarta bendromis jėgomis siekti regiono gynybai kertinių tikslų dvišaliu, NATO ir ES pagrindu.

 

Žiniasklaidos dėmesiui:

 

Žiniasklaidos atstovai kviečiami nušviesti sausio 29 d. vykstantį vizitą Vilniuje Valdovų rūmuose. Jiems yra numatytos galimybės fiksuoti:

- oficialią Lietuvos ir Lenkijos ministrų ir kariuomenės vadų sutikimo ceremoniją Valdovų rūmų kieme (9.35 val.);

- protokolines dvišalio susitikimo minutes;

- bendro Komunikato/deklaracijos pasirašymą (12.00 val.);

- vyks susitikimas su spaudos atstovais, galimybė pateikti klausimus (12.05 val.).

 

Žiniasklaidos atstovai, norintys dalyvauti spaudos konferencijoje ir fiksuoti protokolines minutes, kviečiami registruotis KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamente iki antradienio, sausio 28 d. 14 val., el. paštu: [email protected]. Registruojantis nurodyti: vardą/pavardę, atstovaujamą žiniasklaidos priemonę, kontaktinius duomenis (mob. tel. nr., el. pašto adresą).

 

Laisvai samdomi žurnalistai ir užsienio žiniasklaidos priemonėms atstovaujantys žurnalistai turi akredituotis Krašto apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] – atsiųsti užpildytą anketą, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir redakcijos, kuriai planuojama teikti medžiagą publikavimui, kopijas.

 

Dėmesio – žiniasklaidos atstovai, ketinantys dalyvauti ministrų susitikime su žiniasklaida, kviečiami atvykti į Valdovų rūmus ne vėliau kaip 11.45 val.

 

Kontaktinis asmuo: Aušra Vaitkevičiūtė, el.paštas: [email protected], tel.: +370 614 29091

 

Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje

 

Lietuvos bendradarbiavimas su Lenkija gynybos srityje yra labai svarbus tiek Lietuvos, tiek viso regiono saugumui. Intensyvūs dvišaliai santykiai karinėje srityje plėtojami nuo 1993 metų. Vienas naujausių Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo gynybos srityje pavyzdžių – 2019 m. pasirašytas dvišalis susitarimas dėl saugaus ryšio, skirtas keistis radarų duomenimis. Tai padės stiprinti viso regiono gynybą kartu su partneriais, vystant vieningą oro gynybos sistemą.

 

Lenkija taip pat yra viena aktyviausių NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvaujančių šalių – šalis jau devynis kartus siuntė karinių oro pajėgų karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių erdvės. Lenkija NATO oro policijos misijai karinius oro pajėgumus planuoja skirti ir 2020 metais.

 

Nuo 2003 m. Lietuva dalyvauja Lenkijoje esančio NATO Šiaurės-Rytų korpuso veikloje. Korpusas yra arčiausiai Lietuvos esantis NATO karinis korpusas (Ščecine), nuo 2015 metų čia tarnauja ir aštuoni Lietuvos kariai. Lenkų iniciatyva 2017 m. pradėtas kurti tarptautinis Šiaurės rytų divizijos štabas, kuris taikos metu per nacionalines brigadas koordinuoja Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuotų NATO priešakinių pajėgų batalionų kovinių grupių mokymus ir pratybas, sąveikumą. Nuo 2017 m. čia tarnauja ir du Lietuvos karininkai.

 

Lietuva ir Lenkija bendradarbiauja planuojant NATO pratybas regione. 2016 m. pratybų tikslais Lietuvos teritorijoje du kartus buvo dislokuotos Lenkijos rotacines pajėgas, kurios reikšmingai prisidėjo prie regiono saugumo stiprinimo. Tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje vyksta reguliarios tarptautinės pratybos, kuriose dalyvauja Lenkijos ir Lietuvos kariai. Taip yra didinamas ne tik Lenkijos ir Lietuvos kariuomenių gebėjimas veikti kartu, bet taip pat ir siunčiamas stiprus atgrasymo signalas.

 

Dvišalis Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas plėtojamas ir Europos Sąjungos formatu. 2018 metų lapkritį Lenkija prisijungė prie Lietuvos inicijuoto Europos Sąjungos kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų kūrimo projekto. Lietuvos iniciatyva siekiama sukurti kas pusmetį rotuojamas ES Kibernetines greito reagavimo komandas, kurias sudarytų projekte dalyvaujančių šalių kibernetinių incidentų tyrimų ir kitų saugumą užtikrinančių institucijų specialistai. Planuojama, kad projekte dalyvaujančių ES šalių narių kibernetinio saugumo padaliniai reikšmingo kibernetinio incidento atveju virtualiu, o jeigu reikia – ir fiziniu būdu, įsijungtų į incidento likvidavimą bei tyrimą. Už kibernetinių incidentų tyrimus ir valdymą atsakingos Lietuvos ir Lenkijos tarnybos taip pat priklauso ES reagavimo į kompiuterių saugumo incidentus tarnybų tinklui (CSIRTs Network). Tinklą sudarančios ES šalių ir ES reagavimo į kompiuterių incidentus (CERT-EU) tarnybos keičiasi informacija ir koordinuojasi veiksmus dėl kibernetinių incidentų, plėtoja tolesnes operatyvinio bendradarbiavimo formas.

 

Tarp Lietuvos ir Lenkijos vyksta dvišalis bendradarbiavimas ginkluotės įsigijimų srityje. Lietuvos kariuomenė tęsia trumpo nuotolio priešlėktuvinės sistemos GROM įsigijimą iš Lenkijos. Taip pat Lenkija yra perdavusi Lietuvos kariuomenei du skraidančius modelius (Twin Star), skirtus oro gynybos mokymo tikslams.

 

Lietuva su Lenkija ir Ukraina nuo 2014 m. yra įsteigusios ir vysto bendrą karinį projektą – trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG, kurios vadavietė įsikūrusi Ščecine, Lenkijoje. 2017 m. brigadai suteiktas LDK Didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio vardas ir šalių gynybos ministrų lygmeniu sutarta, kad brigada ar jos elementai gali būti naudojami tarptautinėse operacijose, remiantis tarptautinės teisės nuostatomis ir principais. Lietuva brigadai yra priskyrusi Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karius. Brigados štabui papildomai priskirti penki Lietuvos karininkai, vienas kurių eina brigados vado pavaduotojo pareigas.

 

Alfredo Pliadžio nuotraukose 2019 m. lapkričio 22 d. Vilniuje susitikę Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media