Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Šalies Prezidentas susipažino su Nacionalinio kibernetinio saugumo centro padalinio Kaune veikla

2020.01.07
image

„Turime vieną stipriausių kibernetinio saugumo centrų pasaulio mastu, tačiau iššūkiai kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis auga, todėl labai svarbu šioje srityje nesustoti ir kelti sau dar didesnius tikslus“, - po apsilankymo sausio 7 d. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro padalinyje Kaune sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Vizito metu šalies vadovą lydėjo krašto apsaugo ministras Raimundas Karoblis. Kaune Prezidentui pristatyta centro veikla, kibernetinio saugumo iššūkiai, kibernetinės kovos instrumentai, aptarti su kibernetinius saugumu susiję klausimai.

 

„Didžiausia centro vertybė - jame dirbantys žmones ir patriotinis užsidegimas prisidėti prie tėvynės saugumo ir gerovės”, - pabrėžė susitikime taip pat dalyvavęs krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza. Pasak jo, sėkminga nacionalinių kibernetinio saugumo pajėgumų konsolidacija ir vystomas viešojo-privataus sektorių bendradarbiavimas bei didelis dėmesys inovacijų plėtrai padeda užtikrinti efektyvesnę apsaugą ir svarbiausia – atsparumą kibernetinėms atakoms. Jis taip pat svečiams pristatė ir Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo projekto pažangą, kuriant Kibernetines greitojo reagavimo komandas. Viceministras teigė, kad vis daugiau dėmesio skiriama plėtojant tarptautinį bendradarbiavimą su Europos Sąjunga ir partneriais.

 

Vizito metu Kaune buvo diskutuota ir apie kritinės infrastruktūros apsaugos problemas. Esamos kibernetinių atakų aptikimo sistemos apie atakų poveikį signalizuoja tik joms vykstant ar jau įvykus, jos pasižymi ribotomis galimybėmis nustatyti naujas, intelektualiąsias atakas. Šiai problemai spręsti pristatyti NKSC kuriami ankstyvosios prevencijos sensoriai, kurie kibernetines atakas leidžia nustatyti ankstyvose stadijose, kol jos dar nėra padariusios žalos. Atakų aptikimui sensoriuose pasitelktos dirbtinio intelekto galimybės, kurių pagrindas yra Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistų parengti neuroninių tinklų modeliai.

 

„Siekiant užtikrinti efektyvų ir sklandų sensorių darbą, atakų aptikimui naudojama aparatiškai paremta lygiagrečiųjų skaičiavimų technologija. Šis būdas leidžia efektyviau naudoti turimus skaičiavimo resursus, žymiai padidinti atakų aptikimo greitį ir sumažinti įrangos kaštus“, – pabrėžė Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius dr. Rytis Rainys.

 

Taip pat šiomis technologijomis domisi ir tarptautiniai partneriai. Kritinę infrastruktūrą sudaro valstybinės ir privačios energetikos, finansų sistemos, transporto, komunikacijų ir kitų sektorių IT sistemų valdytojai.

 

Prezidentui buvo pristatyti ir centre atliekami kibernetinio saugumo tyrimai, aptartos sukurtos analizės metodikos ir gautieji rezultatai, jų taikymo perspektyvos. Centro specialistų atliekami programinės ir aparatinės įrangų tyrimai leidžia įrenginiuose ar programinėje įrangoje nustatyti kibernetinio saugumo spragas, kurios standartinėmis priemonėmis nėra aptinkamos. Aptarti visuomenei anksčiau pristatyti mobiliųjų aplikacijų, taikomosios programinės įrangos, kompleksinės ryšio įrangos tyrimai. Šie darbai buvo atlikti centro inžinierių parengtoje daugiaprofilinėje analizės aplinkoje, kurių metu kompleksiškai analizuojami faktinę programinės ar aparatinės įrangos būklę nusakantys parametrai ir charakteristikos. Nagrinėtos tolesnės vykdomų tyrimų, produktų kūrimo ir gaminių plėtros perspektyvos.

 

Svečiai susipažino ir su 2020 m. numatomų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų kibernetinio saugumo užtikrinimo būdais. Jiems buvo pademonstruota nauja kibernetinio saugumo užtikrinimo priemonė – NKSC suprojektuota ir pagaminta padidinto saugumo USB laikmena, kurioje įdiegta rinkimams sukomponuota specializuota operacinė sistema „VRKIS“. Parengtas produktas sudarys sąlygas rinkimų apylinkių komisijos nariams saugiai ir patikimai realiu laiku perduoti duomenis į Vyriausios rinkimų komisijos tarnybines stotis. Gaminio realizacijai panaudoti originalūs saugumo sprendimai ir specializuota elementinė bazė, eliminuojanti galimybę nesankcionuotam USB laikmenos modifikavimui. Įrenginyje esančių duomenų saugumą užtikrina realizuota dvigubo šifravimo sistema – programinis šifravimas susietas su aparatūrinio šifravimo galimybėmis. Ši technologija žymiai apsunkina duomenų perėmimą, užtikrina jų apsaugą net ir tais atvejais, kai įrenginį bandoma dekoduoti specializuotoje laboratorijoje. Šiuo metu vykdomi sistemos bandymai įvairiomis sąlygomis ir rengiamasi diegimui artėjančiuose rinkimuose.

 

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro padalinys Kaune yra svarbus kibernetinio saugumo elementas praktinio tarptautinio bendradarbiavimo srityje. Jame kuriamas pagrindas Lietuvos ir partnerių šalių specialistams dirbti operacinio lygmens darbus, siekiant susiderinti efektyvias bendros kovos prieš kibernetines atakas priemones. Planuojama, kad pilnus operacinis pajėgumus centras pasieks 2021 metais. Be lietuvių ir amerikiečių jame dirbs ukrainiečiai ir kartvelai.

 

Roberto Dačkaus  nuotraukos 

 

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media