Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

 

Krynicos ekonomikos forume Lenkijoje krašto apsaugos viceministrai pabrėžė atgrasymo naujoms „šaltojo karo“ ir kibernetinėms grėsmėms svarbą

2019.09.05
image

Krašto apsaugos viceministrai Giedrimas Jeglinskas ir Edvinas Kerza dalyvauja rugsėjo 3–5 d. vykstančiame 29-ajame Ekonomikos forume Krynica Zdrujuje Lenkijoje. Šių metų forumas skirtas temai – „Rytojaus Europa. Ką reiškia „stipri“?“. Daugiau nei 4,5 tūkst. dalyvių ir renginio svečių turi galimybę dalyvauti 6 sesijose ir daugiau nei dviejuose šimtuose viešose ekspertų diskusijose.

 

Viceministras G. Jeglinskas sesijoje „Kintanti saugumo dinamika – naujos fronto linijos, naujos karinės situacijos“, kurioje buvo diskutuojama apie naujas „šaltojo karo“ grėsmes bei naujas fronto linijos, pabrėžė, kad „svarbu išlaikyti dėmesį strateginiam atgrasymo stiprinimui nesiblaškant ir nepainiojant valstybinio lygmens prioritetų su išvestiniais projektais“.

 

„Lietuvos nacionalinė saugumo strategija sukasi aplink atgrasymo konceptą, kurį privalome ir toliau stiprinti susitelkdami į tris pagrindines dimensijas: gynybinių pajėgumų stiprinimą, dvišalių santykių ir NATO partnerysčių sutvirtinimą bei tolimesnį šalies pilietinės visuomenės atsparumo grėsmėms didinimą“, – akcentavo viceministras G. Jeglinskas.

 

Diskusijoje kartu su buvusiu JAV sausumos pajėgų Europoje vadu gen. ltn. Ben Hodges buvo paliesta regioninio saugumo tema. G. Jeglinskas pabrėžė būtinybę stiprinti partnerystes tiek NATO formate, tiek vystant mažesnio formato projektus su Lietuvos strateginiais partneriais.

 

„Geopolitiniai iššūkiai, vidaus politikos tantros, ekonominis neužtikrintumas, finansinių rinkų svyravimai, socialinė įtampa – visa tai rodo, kad ramybės ir stabilumo laikai dar toli. Tokioje aplinkoje vyriausybės pagrįstai ieško greitesnių „pergalių“ ir veiklos formų, kuriomis galėtų užtikrinti savo išrenkamumą. Koncepciniame lygmenyje, viena tokia pergalė galėtų būti trišalio Lenkijos-Lietuvos-JAV (angl. PLUS – Poland, Lithuania, US) formato institucionalizavimas. PLUS formato simbolis yra istorinis didvyris – Tadeušas Kosčiuško, kurį visos trys šalys pripažįsta, bet dar svarbiau yra tai, kad šio bendradarbiavimo pagrindas yra bendros vertybės ir interesai“, – kalbėjo G. Jeglinskas.

 

Kalbant apie praktines PLUS galimybes, viceministras minėjo augantį JAV karinį buvimą Lenkijoje. „Saugumo ir gynybos sektoriuje, mes turime unikalią galimybę išnaudoti Lenkijos ir JAV suartėjimą karinėje srityje. Ateinantys JAV kariniai daliniai į Lenkiją turės puikias galimybes nuolatos vykti į Lietuvą mokymams, logistinėms ir kovinėms pratyboms. Mūsų užduotis yra ir patiems įtikėti ir įtikinti partnerius, kad JAV kariai rytų Lenkijoje yra viso Suvalkų koridoriaus atgrasymo dėlionės dalis“.

 

Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza kibernetiniam saugumui skirtoje forumo sesijoje „Kibernetinis saugumas – iššūkis Europai“ akcentavo, kad „per pastaruosius penkerius metus grėsmių pobūdis pasikeitė iš esmės: anksčiau nusikaltėliai lauždavosi į technologijas ir apsaugos priemones, o dabar braunasi į žmonių smegenis. Socialinė inžinerija auga eksponentiškai, o dezinformacija ir netikrų naujienų gausa Rytų europiečių jau seniai nebestebina“.

 

Viceministras E. Kerza pabrėžė, kad „nusikaltėliams nerūpi draudimai, žmonių teisės ar laisvės, tad jų išnaudojamas spragas dažnai taisome pavėluotai. Iš kitos pusės, einame teisingu Europos Sąjungos ir nacionalinių institucinių teisinių pagrindų ir bendradarbiavimo platformų kūrimo keliu“.

 

Taip pat kibernetiniams saugumui skirtos sesijos dalyviai aptarė ateities iššūkius, susijusius ir su naujos kartos mobiliojo ryšio technologija 5G. Sesijoje buvo keliamas klausimas – ar ne laikas Europai turėti ir „Cyber“ komisarą, kartu akcentuotas IT įrangos ir paslaugų akreditavimo tinkamas įgyvendinimas – Kibernetinio centro sukūrimas. Viceministras E. Kerza savo pasisakyme pabrėžė pastarųjų 15 metų Europos Sąjungos ir šalių narių transformacijas ir drąsius žingsnius ieškant naujų formų šioje ne visai lygioje kovoje.

 

Krynicos ekonomikos forumas, dar vadinamas „mažuoju Davosu“, rengiamas nuo 1992 metų ir jau spėjo tapti vienu svarbiausių politikos ir verslo elitui patrauklių ekonominių įvykių Europoje. Kasmet rugsėjo pradžioje čia susirenka Vidurio ir Rytų Europos verslo bei politikos lyderiai.

 

Krynicos ekonomikos forumo tikslas – formuoti palankią aplinką ES valstybių narių ir kaimyninių šalių politinio ir ekonominio bendradarbiavimo plėtrai. Šiuo metu Krynicos Ekonomikos forumas yra svarbiausia Vidurio ir Rytų Europos konferencija ekonomikos klausimais. Jame taip pat dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Seimo nariai.

 

Nuotraukos Ekonomikos forumo organizatorių

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media