Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Susitikime Helsinkyje ES gynybos ministrai diskutavo apie dirbtinio intelekto ir naujų technologijų panaudojimo galimybes gynyboje

2019.08.29
image

Rugpjūčio 28-29 d. krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis dalyvavo Europos Sąjungos (ES) neformaliame gynybos ministrų susitikime Helsinkyje. Susitikimas prasidėjo darbo vakariene, kurioje ministrai diskutavo dirbtinio intelekto panaudojimo gynybos ir saugumo srityje tema. „Turime užtikrinti technologijų vystymą gynybos srityje ir neatsilikti nuo pasaulinių lyderių. Etikos normos ir teisinis reguliavimas šioje srityje yra būtinas, tačiau neturi trukdyti technologiniam vystymuisi. Turime išlaikyti balansą tarp saugumo ir humanitarinių aspektų,“ – susitikime sakė krašto apsaugos ministras. Ministras taip pat paminėjo, kad Lietuva jau naudoja dirbtinį intelektą kai kuriose technologijose, taikomose gynybos srityje. Kaip vieną iš pavyzdžių jis pateikė dirbtinio intelekto panaudojimą kibernetinėms atakoms aptikti. Darbo vakarienėje taip pat dalyvavo kadenciją baigianti ES Vyriausioji įgaliotinė Federica Mogherini, kitų ES institucijų, NATO ir Jungtinių Tautų atstovai.

 

Rytinėje darbo sesijose, dalyvaujant ir Jungtinių Tautų bei NATO atstovams, ministrai aptarė, kaip gynybos ir saugumo sektorius gali prisidėti prie globalių pastangų mažinti klimato kaitą ir kaip atremti operacinei aplinkai kylančius iššūkiais dėl klimato pokyčių. Ministrai vieningai pasisakė, kad gynybos sektorius turi aiškiai identifikuoti sritis ir sudaryti prognozes, kurios gynybos sektoriaus sritys veikiamos labiausiai, kaip šie pokyčiai įtakoja ES vykdomas misijas ir operacijas.

 

„Turime vystyti pajėgumus, kurie gali būti panaudoti klimato kaitos sukeltiems padariniams šalinti, nepažeidžiant jų pirminės paskirties – užtikrinti gynybinius pajėgumus,“ - susitikime sakė ministras R. Karoblis. Ministras taip pat paminėjo Vilniuje veikiantį NATO energetinio saugumo kompetencijų centrą, kuris vysto įvairius projektus, kuriais stengiamasi prisidėti prie efektyvesnio energijos naudojimo kariuomenei atliekant savo funkcijas. Šio centro veikla ir pridėtine verte taip pat pasidžiaugė neseniai prie centro veiklos prisijungusi Lenkija.

 

Ministrai taip pat aptarė klimato kaitos keliamus iššūkius ES vykdomoms misijoms ir operacijoms. Pabrėžta, kad sutelktos pastangos rinktis energijos saugojimo ir efektyvinimo mažindamas šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų išmetimą energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonėmis.

 

Atsižvelgiant į pastaruoju metu vyraujančią įtampą ir nesaugumą tarptautiniuose vandenyse, o ypač netvarią saugumo aplinką prekybiniams laivams vykdyti savo veiklą, baigiamojoje sesijoje ministrams buvo pasiūlyta padiskutuoti apie galimybę labiau koordinuoti valstybių narių veiklą jūriniame domene. Iniciatyva, kuri pavadinta „Koordinuoto jūrinio karinio buvimo konceptu“ (angl. Coordinated Maritime Presence), valstybėms narėms siūlo pagerinti savo nacionalinių karinių pajėgumų patruliuojančių tarptautiniuose vandenyse koordinavimą, apsikeitimą informacija ir paramą vieni kitiems operacijų rajonuose. Ministrai sutarė, kad ši iniciatyva galėtų pagelbėti sprendžiant piratavimo, terorizmo grėsmes bei mažinant politinę įtampą kai kuriuose regionuose. Sutarta tęsti diskusijas dėl šios iniciatyvos vystymo.

 

Bendrų pietų su ES užsienio reikalų ministrais metu buvo aptartos ES pastangos, rezultatai ir galimos naujos iniciatyvos gerinant hibridinių grėsmių atpažinimą ir savalaikį identifikavimą bei kovą su jomis.  Lietuvos vadovaujamas projektas kibernetinio saugumo srityje,  kuris vykdomas pagal ES Struktūruoto bendradarbiavimo koncepciją (PESCO),  paminėtas kaip puikus pavyzdys gerinant ES atsparumą ir galimybes kovoti su hibridinėmis grėsmėmis.

 

Suomijos gynybos ministerijos nuotraukos

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media