Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

 

Minimos Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienos

2019.06.14
image

Birželio 14-15 d. vyks Okupacijos ir genocido dienos 79-ųjų bei Gedulo ir vilties dienos 78-ųjų metinių minėjimo rengininiai. Lietuvos gyventojų masinių žudynių ir trėmimo tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti skirtuose renginiuose dalyvaus Krašto apsaugos sistemos vadovybė, kariai.

 

Minėjimo renginiai prasidės prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse, birželio 14 d. 9 val. Čia gėlių padės krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas ir Lietuvos kariuomenės Mokymų ir doktrinų valdybos vadas brg. gen. Gintautas Zenkevičius. Antakalnio kapinių kalnelis prieš ketverius metus birželio 15-ąją pasipildė dar vienu paminklu, skirtu priminti Lietuvos okupacijos metus ir įprasminti visų žuvusiųjų ir nukankintų tolimose tremties vietose, sovietams okupavus Lietuvą, atminimą.

 

10.00 val. Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje prasidės minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti. Pagerbiant netektis ir visus žuvusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, skambant Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamam Lietuvos himnui, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Valstybės vėliavą nuleis per trečdalį stiebo.

 

Likus minutei iki vidurdienio, 11.59 val. visi kviečiami tylos minute pagerbti okupacijos aukų kančias ir atminimą – jungtis į pilietinę akciją „Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą“. 12.00 val. Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje bus iškilminga Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija.

 

Vėliau, 12.30 val., prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje Vilniuje prasidės Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija. Čia 13.15 val. prasidės ir projekto „Misija Sibiras“ organizatorių jau ketvirtus metus inicijuojama istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kai nepertraukiamai skaitomi ištremtųjų vardai, pavardės bei likimai.

 

Šiemet akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ skaitymai vyks ne tik Vilniuje, bet ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelyje Kaune, prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“ Klaipėdoje, šalia Šiaulių turizmo ir informacijos centro Šiauliuose, Nepriklausomybės aikštėje Panevėžyje, prie memorialo „Nurimęs varpas“ Alytuje, Knypavos rinkos aikštėje Kėdainiuose, Žemaičio aikštėje Rasieniuose, ant Vilniaus kalvos prie paminklo „Trys kryžiai“ Telšiuose, prie Šakių raj. savivaldybės administracijos Šakiuose. Pirmą kartą prie akcijos prisijungs ir užsienio lietuviai. Lietuvos ambasados Vašingtone, jaunimo pilietinės iniciatyvos „Misija Sibiras“ ir Lietuvių bendruomenės Vašingtone iniciatyva, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių vardai ir jų likimai bus skaitomi Vašingtone prie paminklo komunizmo aukoms atminti. Akcijos pabaiga Lietuvoje numatoma birželio 15 d. 10.00 val.

 

Atminimo valanda vyks ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio memorialo – 14.00 val. bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje. Čia rengiama atminimo valanda–koncertas – 16.00 val. Šv. Mišios už okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukas bus laikomos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje 17.30 val.

 

Birželio 14 d. 10.00 val. bus laikomos Šv. Mišios Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje Varėnoje, pagerbiant pirmąją sovietų okupacijos ir invazijos auką – Ūtos pasienio baro viršininką Aleksandrą Barauską. Jo žūties vietoje Ūtos kaime, Varėnos rajone 11.30 val. rengiama atminimo ceremonija.

 

Birželio 15 d. 12.00 val. Pirmųjų masinių trėmimų minėjimas prie Laptevų jūros tremtinių brolijos ,,Lapteviečiai“ atkurtos žeminukės-jurtos Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse

 

Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo renginiai vyks visoje Lietuvoje.

 

1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. 1952 m. buvo vykdomi masiniai partizanų ir jų šeimų, rėmėjų trėmimai siekiant suduoti galutinį smūgį partizaniniam pasipriešinimui Lietuvoje.

 

Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus – pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija. (Vytauto Didžiojo karo muziejaus inf.)

 

1940 m. birželio 15 d. Sovietų sąjunga okupavo Lietuvą – Okupacijos ir genocido diena. Sovietų okupacijos metu įkalinta ir ištremta 280 tūkstančių Lietuvos piliečių.

 

Lietuvos gyventojų netektys okupacijų metais:

 

1940 m. birželio 15 – 1941 m. birželio 22 dienomis:

 

Įkalinta, nužudyta ir ištremta 23 tūkstančiai Lietuvos gyventojų;

 

1944-1953 metais:

 

Suimta ir įkalinta 186 tūkstančiai Lietuvos žmonių;

Ištremta 118 tūkstančių;

Žuvo 20 500 partizanų ir jų rėmėjų;

Lageriuose ir kalėjimuose žuvo apie 25 tūkstančiai;

Tremtyje žuvo 28 tūkstančiai žmonių;

 

1954–1986 metais:

Suimta ir įkalinta dėl politinių motyvų tūkstantis žmonių;

Nacių Vokietijos okupacijos metais: 1941 birželio 22-1944 metų liepą:

Įkalinta, išvežta į koncentracijos stovyklas – 29 tūkstančiai 500 žmonių;

Nužudyta 240 tūkstančių, iš jų apie 200 tūkstančių žydų tautybės žmonių;

Išvežta priverstiniams darbams į Vokietiją 60 tūkstančių žmonių;

 

1940–1941, 1944–1947 ir 1957–1960 metais buvo priversti išvykti ir repatrijuoti:

496 tūkstančiai lietuvių, lenkų, vokiečių ir Klaipėdos krašto žmonių.

 

1991 metais ginant Lietuvos nepriklausomybę žuvo:

 

Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto, Krakūnų, Medininkų pasienio postuose ir prie Aukščiausiosios Tarybos – 23 žmonės;

Sužeista ar kitaip nukentėjo 900 asmenų.

 

(LGGRTC inf.)

 

RENGINIŲ, SKIRTŲ GEDULO IR VILTIES, OKUPACIJOS IR GENOCIDO DIENŲ

TRAGIŠKOMS NETEKTIMS IR PASIPRIEŠINIMUI ATMINTI,

2019 M. BIRŽELIO 14–15 D. PROGRAMA

 

Birželio 14 d., penktadienis

9 val.

 

Gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse

 

10 val.

 

Minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje*

 

11.59 val.

 

Tylos minutė – pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti:

Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą.

Dalyvauk pilietinėje akcijoje okupacijos aukoms atminti.

Likus minutei iki vidurdienio TYLOS MINUTE pagerbk jų kančią

 

12 val.

 

Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje

 

12.30 val.

 

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje

 

13.15 val.

 

Misijos „Sibiras“ istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Vilniuje, Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelyje Kaune, prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“ Klaipėdoje, šalia Šiaulių turizmo ir informacijos centro Šiauliuose, Nepriklausomybės aikštėje Panevėžyje, prie memorialo „Nurimęs varpas“ Alytuje, Knypavos rinkos aikštėje Kėdainiuose, Žemaičio aikštėje Raseiniuose, ant Vilniaus kalvos prie paminklo „Trys kryžiai“ Telšiuose, prie Šakių rajono savivaldybės administracijos Šakiuose

 

14 val.

 

Atminimo valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo

 

16 val.

 

Atminimo valanda-koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje, Didžioji g. 17/1

 

17.30 val.

 

Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje

* * *

 

Pirmosios sovietų okupacijos aukos – pasieniečio Aleksandro Barausko pagerbimas

 

Birželio 14 d., penktadienis

10 val.

 

Šv. Mišios Senosios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje

 

11.30 val.

 

Pasieniečio Aleksandro Barausko pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje Ūtos kaime, Varėnos rajone

 

* * *

 

Birželio 15 d., šeštadienis

12 val.

 

Pirmųjų masinių trėmimų minėjimas prie Laptevų jūros tremtinių brolijos ,,Lapteviečiai“ atkurtos žeminukės-jurtos Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse

 

 

* Įėjimas su kvietimais

 

Nuotraukų aut. Alfredas Pliadis

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media