Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

 

Karinės fotografijos konkurso vertintojai – „Leiskime vaizdams kalbėti!“

2014.05.02
image

Tado Dambrausko fotokonkursas „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2013–2014“ iš maždaug 50 dalyvių jau sulaukė daugiau nei 600 nuotraukų. Jas jau pradėjo vertinti komisija, kurioje šiemet net trys fotografijos profesionalai iš užsienio.

 

„Fotografija yra mano kraujyje”, – juokauja šiemet pirmąkart fotokonkurso vertinimo komisijos nariu tapęs britų fotografas Richas Cooperis ( Rich Cooper) . Jis pirmąsias savo nuotraukas sukūrė prieš 30 metų, būdamas tik septynerių metų, o jo nuotrauka pirmą kartą buvo publikuota sulaukus 11 metų. Padirbėjęs laisvai samdomu fotografu įvairiems pasaulio žurnalams, R. Cooperis pradėjo dešimties metų karjerą didžiausio pasaulyje žurnalo apie aviaciją „Combat Aircraft“ redaktoriumi ir redaktoriaus pavaduotoju pirmaujančiame Europoje žurnale „Aircraft Illustrated“. „Po to 2008 metais vėl tapau laisvai samdomu fotografu ir tęsiu darbą, aprūpindamas pasaulinę spaudą savo kurtomis nuotraukomis“, – teigia R. Cooper.

 

„Jūsų kariuomenė mano darytas nuotraukas pamatė, kai atvykau fotografuoti į Lietuvą 2013 m. rugsėjį. Todėl iškart po pirmojo mano vizito Lietuvoje būti pakviestam tapti šio konkurso vertinimo komisijos nariu man buvo tikrai didelė garbė,“ – sako R. Cooperis.

 

Garsus britų fotografas teigia, kad jam patinka kiekvienas fotografijos aspektas, jis žino, kiek daug pastangų reikia įdėti, kad padarytum konkretų kadrą. „Vertindamas konkursui pateiktas nuotraukas būtinai į tai atsižvelgsiu,“ – sako R. Cooperis. Fotografas įsitikinęs, kad nuotrauka turi išsiskirti, palikti ilgalaikį įspūdį, žiūrovui iššaukti tam tikrų klausimų, pavyzdžiui, kaip fotografui tai pavyko? „Pagauti vaizduotę ar papasakoti istoriją. Visiškai sutinku, kad viena nuotrauka gali pasakyti daugiau nei tūkstantis žodžių, taigi leiskime vaizdams kalbėti,“ – sako karinės fotografijos konkurso nuotraukų vertintojas.

 

Kitas komisijos narys – Ashotas Gevorgyanas (Ashot Gevorgyan) iš Armėnijos. Jis vadovauja Armėnijos Respublikos gynybos ministerijos Viešųjų ryšių ir informavimo departamento Televizijos, radijo programų ir filmų išleidimo skyriui. Jau 16 metų jis yra karinės informacinės televizijos programos ZINUJ generalinis direktorius, per savo ilgą karjerą sukūręs begalę filmų, daug fotografavęs.

 

„Teikiu didelę svarbą šiam fotokonkursui ir tam, kad jame dalyvauju. Norėčiau, kad šis konkursas išsiplėstų, taptų tarptautinis. Tikiu, kad įtraukus į konkursą skirtingų valstybių atstovų, jis prisidėtų prie draugiškų santykių plėtojimo“, – tvirtina A. Gevorgyanas.

 

Pirmą kartą konkurso vertinimo komisijos darbe dalyvaus ir Robertas Dačkus, Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės fotografas, Lietuvos spaudos nuotraukų agentūros „Fotodiena“ įkūrėjas, fotografijų albumo „Auksinis Lietuvos jaunimas“ redaktorius.

 

„Stebėdamas publikuojamas fotografijas visada bandau suprasti, kokio tikslo siekia fotografas, ką ir kaip jis mėgina papasakoti visuomenei savo nuotraukomis. T. Dambrausko fotokonkurso dalyvius paraginčiau drąsiai dalintis savo vizualiniais pasakojimais iš karių gyvenimo, parodyti jų kasdienybę įdomiais ir netikėtais istorijos pasakojimais“, – sakė R. Dačkus, pabrėžęs, kad pateiktose nuotraukose jis ieškos aistros fotografijai, kitus žmones įkvėpiančių akimirkų.

 

Konkursui pateiktas nuotraukas jau antrus metus vertins Tieme‘as Festneris (Tieme Festner), karinės aviacijos žurnalistas iš Nyderlandų, profesionaliai fotografuojantis jau daugiau kaip 25 metus.

 

„Man didelė garbė jau antrą kartą būti šio konkurso vertinimo komisijos nariu. Kartą buvau pakviestas dalyvauti konkurse ir laimėjau antrąją vietą. Tikiuosi, toks netikėtas mano laimėjimas ir kitus padrąsins visuomet su savimi nešiotis fotoaparatą (ar išmanųjį telefoną), daug fotografuoti ir siųsti nuotraukas konkursui. Pamatysite, kaip per kelis metus jūsų fotografavimo įgūdžiai patobulės ir kadrų gaudymas jums teiks vis daugiau džiaugsmo”, – sako T. Festneris.

 

T. Festner yra profesionalios aviacijos fotografijos agentūros DAPPA fotografas ir savininkas. Jo nuotraukos ir straipsniai spausdinami įvairiuose laikraščiuose, žurnaluose ir knygose visame pasaulyje. „Dėl savo darbo turiu galimybę daug keliauti, nuolat aplankau įvairias valstybes Europoje, Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Kadangi esu vedęs lietuvę, nuo 1995 m. Lietuvoje ir ypač Karinėse oro pajėgose esu nuolatinis svečias. Man patinka šis bendradarbiavimas – visuomet malonu aplankyti jūsų gražią šalį,“ – sako T. Festneris.

 

T. Festneris teigia, kad konkursui siunčiamų nuotraukų kokybė kasmet vis auga. „Žinoma, fotoaparatai tampa vis geresni ir, svarbiausia, mažesni. Be to, žmonės išmoksta jais naudotis. „Vertindamas nuotraukas ieškau daugelio dalykų: bandau įsijausti į fotografo vaidmenį, pamatyti, kokią istoriją nuotrauka pasakoja, ar yra smulkių detalių, kurias galima atrasti, ar veiksmas statiškas, kokia kompozicija, apšvietimas ir t.t. Tai nėra lengvas darbas, bet diskutuodami su kitais komisijos nariais mes visuomet randame laimėtoją”, – įsitikinęs T. Festneris.

 

Konkurso darbus vertins ir nuo pat pirmųjų T. Dambrausko fotokonkursų vertinimo komisijoje dalyvaujantys nariai: Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, viešosios įstaigos „Lietuvos spaudos fotografų klubas“ prezidentas Jonas Staselis ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas. Komisijai vadovaus Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius. 

 

Jau dešimtą kartą rengiamas karinės fotografijos konkursas „Lietuvos kariuomenė fotografijoje“ skirtas Krašto apsaugos ministerijos operatoriui ir fotografui Tadui Dambrauskui atminti. Tai buvo talentingas, užsibrėžtam tikslui pasiekti galėjęs atrasti netikėčiausių sprendimo būdų, nebijojęs rizikos Lietuvos kariuomenės metraštininkas, dėl „gero kadro“ galėjęs pralaužti bet kokius ledus. Krašto apsaugos departamente jis pradėjo dirbti 1990 metais. Tadas buvo paskirtas Vilniaus operatyvinės grupės instruktoriumi-metodininku. Vėliau dirbo žurnalo „Karys“ fotografu, brigados „Geležinis Vilkas“ ir Krašto apsaugos ministerijos operatoriumi.

 

Asmeninių archyvų nuotraukos – 1. Rich Cooper, 2. Tieme Festner, 3. Ashot Gevorgyan, 4. Robertas Dačkus, 5. Stanislovas Žvirgždas, 6. Jonas Staselis (aut. – Inga Juodytė).

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media