Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Londone aptarta ES kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių ateitis

2013.10.15
image

 

logo

 

Kodėl Europos Sąjungos (ES) kovinės grupės dar nė karto nebuvo panaudotos? Gal netinkama kovinės grupės koncepcija? Ar galime išspręsti šiuos ilgalaikius klausimus, jei nebus peržiūrėta esama koncepcija? Tai klausimai, kuriais krašto apsaugos ministras Juozas Olekas diskutavo su kitų ES valstybių atstovais spalio 15 d. Londone (Jungtinė Karalystė) vykusiame seminare apie ES greitojo reagavimo priemonę kovojant su krizėmis – kovines grupes.

 

„Tikiuosi, kad gruodį susirinksianti Europos Vadovų Taryba pareikš tvirtesnę nuomonę dėl ES kovinių grupių ateitis. Tikiuosi, gausime politinę žinią peržiūrėti dabartinį ambicijų lygį ir įsipareigojimą panaudoti ES kovines grupes,“ – seminare sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas.

 

Pasak ministro, Lietuva visuomet pabrėžė ES kovinių grupių svarbą. „Mes dalyvaujame formuojant šias grupes maždaug kas dveji metai. Šiuo metu mūsų kariai budi penkiašalėje Jungtinės Karalystės vadovaujamoje kovinėje grupėje, o kitas kontingentas jau pradėjo rengtis kitai rotacijai – 2015 budėsime Šiaurės šalių kovinėje grupėje. Todėl norime, kad kovinės grupės būtų veiksminga ES karinių pajėgumų priemonė,“ – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

 

Pirmininkaudama ES Tarybai Lietuva siekia didinti kovinių grupių lankstumą, supaprastinti siuntimo į operacijas sąlygas ir gerinti kovinių grupių pasirengimą.

 

„Didindami kovinių grupių lankstumą, galėtume jas pritaikyti konkrečiai krizei, – sakė ministras, kalbėdamas apie ES kovinių grupių panaudojimą. – O jei kalbėtume praktiškai, tai reikštų, kad būtų galima panaudoti vieną kovinės grupės komponentą ar pastiprinti kovinę grupę papildomais elementais“.

 

Pasak J. Oleko, kovinių grupių panaudojimo galimybės konkrečiose krizinėse situacijose turėtų būti reguliariai aptariamos per gynybos ministrų susitikimus. Tai padėtų iš anksto siekti politinio sutarimo, taip pat pritaikyti kovines grupes konkrečioms operacijoms.

 

Ministro įsitikinimu, kovinių grupių panaudojimo klausimas glaudžiai siejasi ir su būtinybe gerinti jų pasirengimą ir daugiau dėmesio skirti išankstiniam planavimui.

 

Krašto apsaugos ministras teigė manantis, kad kovines grupės pasiteisino kaip gera transformacijos priemonė, padedanti didinti pajėgų sąveikumą. Pirmiausia tarp ES valstybių narių, ir ne mažiau svarbu – su šalimis partnerėmis. „Esu įsitikinęs, kad mes dar nesame iki galo išnaudoję partnerystės dimensijos kovinių grupių srityje“, – sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas.

 

ES kovinių grupių efektyvumas ir jų panaudojimas – vienas svarbiausių klausimų rengiantis gruodį susirinksiančiai Europos Vadovų Tarybai ir vienas iš Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai antrąjį šių metų pusmetį prioritetų.

Seminarą, kuris vyko tarptautiniame strateginių studijų institute Londone, bendrai organizavo Lietuvos krašto apsaugos ir Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos.

 

Šiuo metu nuo liepos 1 d. pusmetį budinčią Jungtinės Karalystės vadovaujamą ES kovinę grupę sudaro apie 2 tūkst. karių iš Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lietuvos, Švedijos ir Nyderlandų. pagrindinis Lietuvos indėlis – manevrinis vienetas, kurį sudaro apie 120 Lietuvos karių iš Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono. Be to, ES kovinės grupės štabuose tarnauja Lietuvos karininkai.

 

ES kovinės grupės yra aukštos parengties, greitai dislokuojamos, daugianacionalinės pajėgos, galinčios savarankiškai vykdyti operacijas ar veikti didesnės operacijos pradinėje fazėje. Vieną kovinę grupę sudaro 2 tūkst. karių, kuriuos po pusmetį budėti pajėgose rotuodamos skiria šalys narės.

 

Budėjimo metu kariai tarnauja savo šalyse, o jei būtų priimtas sprendimas aktyvuoti grupę, į nustatytą užduoties rajoną jie išvykti turi per 5–10 dienų ir operacijoje išsilaikyti nuo 30 iki 120 dienų .

 

Pirmosios ES kovinės grupės pradėjo budėti 2005 metais.

 

Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje nuotr.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media