Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

PAG-8 vadas plk. V. Reklaitis: „būdamas čia ir matydamas šios karų nualintos šalies gyvenimą labai gerai suvoki, kokia graži ir turtinga yra mūsų Lietuva”

2009.01.30

Jau daugiau nei du mėnesiai aštuntoji Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė (PAG-8), suformuota Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės karių pagrindu, vykdo užduotis Afganistane.

PAG-8 vadas pulkininkas Vytautas Reklaitis atsako į „Savanorio” redakcijos klausimus.

Tamsta pulkininke, kaip pavyko įsikurti atvykus į operacijos rajoną, ar sunku kariams buvo čia adaptuotis ir pradėti vykdyti užduotis?

Didesnių sunkumų dėl įsikūrimo neturėjome – stovykla įrengta, buities sąlygos normalios. Pirmąsias dvi adaptavimosi prie aukštikalnių sąlygų, deguonies trūkumo savaites medikai rekomendavo vengti didesnių fizinių krūvių, pavyzdžiui, aktyviai nesportuoti. Vėliau žmogaus organizmas „išmoksta” pasisavinti tiek deguonies, kiek jam reikia ir tokiomis sąlygomis, kokios čia yra. Didesnių sunkumų adaptavimosi laikotarpis mūsų kariams nesukėlė, šiuo metu dauguma PAG-8 karių naudojasi naująja sporto sale stovykloje, kur laisvu nuo tarnybos laiku aktyviai sportuoja.

Kitas dalykas – psichologinis adaptavimasis. Nėra paprasta pusę metų būti atskirtam nuo šeimos ir draugų, likusių Lietuvoje. Tačiau mūsų kariai turi daug darbo, tarnybinių užduočių ir palyginti mažai laisvo laiko. Stengiamės karių laisvalaikiu organizuoti įvairius renginius. Turime savo stovykloje gražią iš akmenų sumūrytą ramovę, skatiname, kad kariai ten rinktųsi, bendrautų tarpusavyje, šiek tiek atsipalaiduotų. Kai esi užimtas tarnybos reikalais, nėra laiko galvoti apie namus, o ir laikas skrieja labai greit. Šiuo metu karių moralė yra aukšta.

Kokios šio metu PAG- 8 vykdomos užduotys yra svarbiausios? Misijos tikslai?

Misijos tikslas – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką ir tokiu būdu atkurti valstybę su realia valdymo sistema, kuri užtikrintų ekonomikos vystimąsi, o tai, savo ruoštu, užtikrintų žmonių gerovės kilimą.

Mes tikriausiai ir skiriamės nuo kitų svetimšalių karių, kurie atvykdavo čia, į Afganistaną, tuo, kad jie mėgindavo įvesti savo tvarką, o mes bandome padėti afganistaniečiams įsivesti jų pačių tvarką. Svarbu tai, kad vietos gyventojai tai pradeda suprasti. Neseniai teko aplankyti turbūt įtakingiausius žmones Goro provincijoje – mulas, islamo dvasininkus. Islamo šalyse religija svarbi, mulų nuomonė labai gerbiama. Susitikimo metu jie man sakė, kad jų šalis matė daug okupantų ir nė vienam iš jų nepavyko pavergti Afganistano žmonių, kurie kovojo už savo laisvę, tikėjimą ir tradicijas. Malonu buvo girdėti juos sakant, kad jie ypač vertina Lietuvos karius, nes mes išties gerbiame jų tradicijas, religiją ir norime bendradarbiauti su vietos žmonėmis. Pasak dvasininkų, Goro provincijoje yra sąlyginai saugu, nes, priešingai nei kitose provincijose, kur kariai kartais padaro klaidų, tuo papiktindami vietos žmones, lietuviai gražiai ir glaudžiai bendrauja su vietos žmonėmis, nepalikdami vietos Talibanui įsiterpti tarp jų.

Mūsų konkreti užduotis čia – stiprinti saugumo situaciją, tam kad būtų saugi aplinka vystymo projektams įgyvendinti.

Nemažai jau spėjome atlikti konkrečių darbų per šį laikotarpį. Mūsų Civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus kariai užmezgė asmeninius darbinius kontaktus su daugeliu valdžios departamentų, o jų čia išties nemažai. Įgyvendinti keli greitojo poveikio projektai, kurių svarbiausias tikslas paremti valdžios institucijas, kad jos galėtų efektyviau dirbti ir spręsti vietos gyventojų problemas. Taip pat iki iškrentant gausesniam sniegui kalnuose spėjome aplankyti ir tolimus rajonus, išsiaiškinome ten padėtį, parėmėme vietinę administraciją būtinomis priemonėmis. Tikimės, kad prognozės pasitvirtins, ir ši žiema nebus labai gili, suteiks mums galimybę laisviau susisiekti su tolimesniais provincijos kampeliais.

Kokios karių gyvenimo sąlygos?

Karių gyvenimo sąlygos čia geros. Gyvename gyvenamuosiuose konteineriuose, dažniausiai po du viename kambarėlyje. Maitinimas – geras ir įvairus, kariai gali pasirinkti iš dviejų pagrindinių patiekalų, maždaug trijų garnyrų, kelių rūšių salotų, sulčių, gaiviųjų gėrimų, yra ir deserto. Skalbti patiems kariams nereikia, veikia skalbykla, todėl tereikia sudėti skalbinius į specialų skalbinių maišą, nunešti jį į skalbyklą, o kitą dieną pasiimti išskalbtus. Turime puikią sporto salę, čia kariai žaidžia ir futbolą, ir krepšinį, yra nemažai įvairių treniruoklių. Ramovėje yra patalpa, kurioje įrengtos kabinos su kompiuteriais ir telefonais, čia kariai gali susisiekti su artimaisiais telefonu arba internetu. Taip pat ramovėje yra nedidelė bibliotekėlė, turime gražiai įrengtą koplyčią, kur mūsų kapelionas kiekvieną sekmadienį aukoja šventas mišias.

Kaip PAG-8 kariai sutiko Šv. Kalėdas ir Naujuosius Metus?

Organizavome Kūčių vakarienę ramovėje, susėdome prie vieno bendro stalo. Per Šv. Kalėdų vakarėlį kariai patys parengė įdomią ir linksmą programą su vaidinimais, dainomis, varžytuvėmis. Naujuosius sutikome žaisdami linksmus žaidimus. Geros  nuotaikos per šventes stovykloje netrūko.

Ko norėtumėte palinkėti švenčių proga Afganistane tarnaujančių karių artimiesiems ir Lietuvoje likusiems kariams savanoriams?

Norėčiau palinkėti tradiciškai – šeimų nariams laimingų šių, naujų metų, kad jie būtų kupini santarvės, ramybės, geros sveikatos. Lietuvoje likusiems savanoriams be viso to dar norėčiau palinkėti, kad jų darbus lydėtų meilė Tėvynei.

Būdamas čia ir matydamas šios karų nualintos šalies gyvenimą labai gerai suvoki, kokia graži ir turtinga yra mūsų Lietuva.


Užrašė PAG-8 visuomenės informavimo karininkas leitenantas Karolis Zikaras.

Parengta pagal „Savanorio” (Nr. 1 (397)) publikaciją.

Nuotr. (aut. vrš. Eugenijus Žygaitis) – plk. V. Reklaitis.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media