Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Krašto apsaugos ministrė Kaune aptarė kariliono perėmimo galimybes

2009.01.28

Sausio 26 d. krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė su Kauno miesto meru Andriumi Kupčinsku aptarė Kauno kariliono perdavimo klausimą Vytauto Didžiojo karo muziejui.

Susitikime Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune taip pat dalyvavo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sekretorius Arturas Plokšto, Infrastruktūros plėtros departamento prie KAM direktorius Robertas Marteckas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis, Turto valdymo departamento direktorė Virginija Žuromskaitė, Kultūros skyriaus vedėjas Sigitas Šliažas, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, karilionininkas Giedrius Kuprevičius.

Susitikimo dalyviai pasidalijo nuomonėmis, kaip ir kokiu keliu būtų galima išspręsti kariliono priklausomybės klausimą. Šiuo metu šalia Karo muziejaus esantis bokštas ir jame įrengtas karilionas turi kelis šeimininkus – jie priklauso Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui, pagal panaudos sutartį – Kauno miesto savivaldybei. Krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė pabrėžė, kad nelogiška, jog kompleksą – Karo muziejaus ir kariliono bokšto pastatus – valdo skirtingi šeimininkai. „Būtų daug aiškiau ir paprasčiau valdyti visą turtą, jei jis būtų vienose rankose. Reikia likviduoti dar nuo sovietinės okupacijos likusias padarinius”, – sakė ministrė.

Prieškario Lietuvoje šis architektūros projektas buvo sukurtas kaip vientisas ansamblis. 2006 m. Karo muziejų perėmė Krašto apsaugos ministerija. Šiuo metu Kultūros ministerija jau yra pateikusi raštą, kuriuo pritariama, kad ir kariliono pastatas patektų Krašto apsaugos ministerijos žinion.

Susitikimo metu buvo sutarta, kad šiais metais Kauno savivaldybė turi nutraukti pastato panaudos sutartį su M. K. Čiurliono muziejumi. Tada muziejus kartu su Krašto apsaugos ministerija turi pradėti pastato perdavimo – perėmimo procedūrą. Ministrės R. Juknevičienės manymu, perimant karilioną turi būti visapusiškai įvertinta jo būklė, kad Krašto apsaugos ministerija žinotų, kokie projektavimo bei pastato remonto darbai bus reikalingi, ir kokių lėšų reikės kitais metais.

Šiuo metu Kauno miesto savivaldybė yra suremontuodavusi bokšto vidų, reikia remontuoti laikrodį, priklausantį kultūros paveldui.

Lietuvoje yra du karilionai – Kauno ir Klaipėdos. 35 Kauno varpai  generolo Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat Kelpšos rūpesčiu buvo  nulieti 1935 m. Belgijos liejykloje „Michiels jr. Tornau”. 1937-aisiais varpai įkelti į Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokštą (architektūrinio ansamblio autorius Vladimiras Dubeneckis). Nuolatiniai koncertai prasidėjo 1956 m. Pirmieji karilionininkai – Viktoras ir Giedrius Kuprevičiai. Nuo 1983 m. koncertuoti pradėjo ir Julius Vilnonis.

2005–2006 m. Kauno karilionas buvo iš esmės restauruotas: Nyderlanduose, Astene, esančioje varpų liejykloje „Royal Eijsbouts” iš naujo suderinti visi 35 varpai. Į Lietuvą kartu su 14 naujų varpų buvo atvežta ir nauja klaviatūra. Darbai baigti 2006 m. balandį.

Regina Rajeckienė, Vytauto Didžiojo karo muziejus.
Danguolė Bičkauskienė, krašto apsaugos ministrės patarėja viešiesiems ryšiams.
Nuotr. autorius – Artūras Užgalis.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media