Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Įvertinta Lietuvos kariuomenės transformacija

2009.05.15

Strateginės NATO transformacijos vadavietės vadas generolas Džeimsas N. Matis (James N. Mattis) įvertino Lietuvos kariuomenės transformacijos procesą. Generolo Dž. N. Matis laiške Lietuvos kariuomenės vadui generolui leitenantui Valdui Tutkui rašoma, kad Lietuvos kariuomenės transformacijos planą ir jo įgyvendinimo eigą vertino ne tik strateginės NATO transformacijos vadavietė, bet ir tarptautinis NATO štabas. Lietuvos kariuomenės transformacija buvo vertinama visose srityse – mokymo, personalo politikos, logistikos, doktrinų, kariuomenės struktūros ir tarptautinio bendradarbiavimo. Generolo laiške pažymima, kad kariuomenės transformacija – tai pokyčiai ne vien tik kariuomenėje. „Transformacija apima ne vien karinę, bet ir politinę, kultūrinę ir ekonominę dimensijas,” – rašoma laiške. Transformacijos proceso vertinimą gen. ltn. V. Tutkus pristatė krašto apsaugos ministerijos vadovybei ir pajėgų vadams.

Laiške generolas Dž. N. Matis sveikina Lietuvos kariuomenės transformacijos procesus ir rašo, kad kiekvienos šalies kariuomenės pagrindinė užduotis – ginti savo šalies suverenumą bei užtikrinti savo šalies piliečių saugumą. Tuo pačiu metu pažymima mobilių, tarpusavyje suderinamų modulinių ir ekspedicinių pajėgumų svarba: „Esu įsitikinęs, kad profesionali, gerai parengta ir tinkamai aprūpinta kariuomenė, rengiama vykdyti ekspedicines bei Šiaurės Atlanto Tarybos sutarties 5-jo straipsnio operacijas, neabejotinai sugebės vykdyti ir šalies teritorinę gynybą. Perdislokuojamos, suderinamos, gebančios išsilaikyti, modulinės ir ekspedicinės pajėgos gali būti panaudojamos daugelyje operacijų tiek Lietuvoje, tiek už šalies ribų. Jų  vystymas nėra nukrypimas nuo nacionalinių prioritetų, greičiau – labai lankstus ir pritaikomas visiems šalies gynybiniams poreikiams. Aljanso šalių solidarumas ir saugumas yra stiprinamas ekspediciniais pajėgumais”, – rašoma laiške.

Lietuvos kariuomenės transformacija buvo vertinama mokymo, personalo politikos, logistikos, doktrinų, kariuomenės struktūros, tarptautinio bendradarbiavimo srityse. Vertinimo dokumente ypatingas dėmesys skiriamas personalo politikos ir kariuomenės struktūros pokyčiams. „Suprantu sprendimą pereiti prie profesine karo tarnyba grindžiamos kariuomenės. Jis yra esminis elementas Jūsų transformacijos plane ir jo tikslas – jūsų kariuomenės profesionalumo ir plataus panaudojimo didinimas, laiške V. Tutkui rašo Dž. N. Matis. Dokumente taip pat pažymima, kad kariuomenės profesionalizacija nėra lengvas ir greitas procesas. Jis gali pareikalauti daug dėmesio ir pastangų būsimų karių verbavimo ir atrankos į kariuomenę procesuose.

„Jungtinio štabo įkūrimas yra pirmasis žingsnis link jungtinių pajėgų struktūros. Todėl visi Lietuvos kariuomenės pajėgumai turi būti mobilūs ir išlaikomi,” – rašoma Lietuvos kariuomenės transformacijos vertinime. – Mes suprantame Specialiųjų operacijų pajėgų svarbą ir vertę, ypač šioje strateginėje aplinkoje, kur asimetrinės operacijos yra pagrindinė priemonė kovoje su terorizmu. Mes sveikiname jūsų sprendimą sutelkti specialiąsias užduotis vykdančius kovinius vienetus po viena vadovybe – Specialiųjų operacijų pajėgomis.”

Generolas Dž. N. Matis savo laiške paminėjo ir iššūkius, su kuriais, jo nuomone, teks susidurti Lietuvos kariuomenei įgyvendinant transformacijos planus. Vienas jų – tai, kad neturima tinkamo dydžio karinio poligono, kuriame pratybas galėtų organizuoti jungtinės, bataliono grupės dydžio pajėgos. Taip pat paminėta ir mūšio mieste infrastruktūros stoka bei naujų, veiksmingų ir našių informacinių technologijų įdiegimas aprūpinimo ir resursų valdymo srityse. „Valdymo priemonių optimizavimas pasitelkiant šiuolaikines moderniausias technologijas yra būtinas”, – rašoma laiške. 

Dokumente pabrėžiama, jog itin svarbu ir gynybos reikmėms skiriamos lėšos. „Lietuvos kariuomenės transformacijos proceso tempas ir mąstai tiesiogiai priklausys nuo resursų, skiriamų gynybos reikmėms.” Vertinimo pabaigoje generolas Dž. N. Matis sako, kad transformacija neabejotinai yra geriausias sprendimas, kuris leis Lietuvai turėti visus gynybai reikiamus pajėgumus. „Ir mes tikimės tolesnio transformacijos plano vystymo ir įgyvendinimo”, – baigiama laiške.

Pristatydamas Lietuvos kariuomenės transformacijos plano vertinimą ministerijos vadovybei ir pajėgų vadams generolas leitenantas Valdas Tutkus sakė, kad šis dokumentas kariams, rengusiems transformacijos planą, yra labai svarbus ir parodantis, jog einama teisingu kariuomenės vystymo keliu. „Strateginė NATO transformacijos vadavietė ir NATO tarptautinis štabas atliko išsamų mūsų kariuomenės transformacijos plano ir veiksmų vertinimą. Transformacija nėra baigtinis procesas. Mūsų laukia ilgas ir iššūkių kupinas procesas stiprinant Lietuvos gynybinius pajėgumus. Tačiau mes einame teisingu keliu ir šį dokumentą priimu, kaip savo penkerių metų kariuomenės vado kadencijos darbo įvertinimą”, – sakė gen. ltn. V. Tutkus.

Kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Ričardas Uzelka, tel. 8 5 278 5091, 8682 25359.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media