Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Lietuvos kariuomenė „Lietuvos karžygio” statulėlėmis pagerbė pasižymėjusius karius ir civilius

2008.10.31
image

Renginio nuotraukos

Spalio 30 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos ramovėje kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus labiausiai pasižymėjusiems kariuomenės atstovams įteikė „Lietuvos karžygio” statulėles, vaizduojančias XIV a. Lietuvos elitinį karį.

Šiemet pirmąkart teikiamai „Lietuvos karžygio” statulėlei iš kariuomenės bendražygių siūlytų pretendentų išrinkti Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Oro operacijų grupės Sraigtasparnių eskadrilės vyriausiasis navigatorius kapitonas Jonas Devindoris, Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) viršila Vladas Ignotas, ir tėvai, į kario kelią išleidę keturis savo sūnus – Jonas ir Danutė Andruliai. Ypatingi padėkos ženklai taip pat skirti buvusiam politiniam kaliniui, pirmajam Lietuvos kariuomenės kapelionui monsinjorui Alfonsui Svarinskui ir misijoje Afganistane tarnavusiai jaunesniajai seržantei Julijai Mišinaitei.

2005 m. NATO vadovaujamoje taikos stabilizavimo misijoje Kosove, KASP būryje KFOR-12 skyriaus vadu tarnavęs vrš. V. Ignotas iš po šarvuočio ratų išgelbėjo ketverių metukų albanų mergaitę. Nepastebėjusi pradėjusios judėti karinių mašinų kolonos, mergaitė atsiskyrė nuo šalikelėje stovėjusios šeimos ir išbėgo tiesiai po sunkiasvorių automobilių ratais... V. Ignotas pastebėjo mergaitę ir, rizikuodamas savo gyvybe, ištraukė mažylę iš po ratų. Mergaitė liko sveika, bet pravažiuojantis vilkikas užkabino virš. V. Ignoto ekipuotės diržą, vilko ir sužalojo Lietuvos karį. Jis atsipeikėjo nuvežtas į ligoninę. Viršilai Vladui Ignotui statulėlė „Lietuvos karžygys” įteikta po nominacijos ženklu „Ryžtas”. Kitą mėnesį V. Ignotas išvyksta į misiją Afganistane.

Nominacija „Valia” – Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Oro operacijų grupės Sraigtasparnių eskadrilės vyriausiojo navigatoriaus kpt. J. Devindorio tarnybos kelio įvertinimas. Nuo 1992 metų Lietuvos kariuomenėje tarnaujantis, daugiau kaip  3300 valandų skraidęs J. Devindoris ne kartą skubėjo į pagalbą nukentėjusiems žmonėms: skraidino sunkiai sužalotus ligonius, audrų metu gelbėjo skęstančius žvejus, gabeno donorų organus, gesino gaisrus. 2006 metais sraigtasparnio įgula, kuriai vadovavo kpt. J. Devindoris, gesino amžiaus gaisrą Smiltynės miške, Kuršių nerijoje. Tai buvo pirmoji tokio masto karinių oro pajėgų operacija, neleidusi liepsnoms pasiglemžti miško iki pat Nidos. Aviatoriaus tarnybos kelias – kaip ir visų tarnaujančių karinėse oro pajėgose – ypatingo pasiaukojimo, atsakomybės ir meilės savo krašto žmonėms pavyzdys.

Nominacija „Garbė”. Statulėlė „Lietuvos karžygys” įteikta Kelmės rajone, Maironių kaime gyvenantiems Jonui ir Danutei Andruliams. Vyriausiasis jų sūnus į Lietuvos karo akademiją įstojo tepraėjus ketveriems metams po nepriklausomybės atkūrimo. Jo pėdomis nusekė ir trys jaunėliai. Keturi Andriuliai dabar tarnauja įvairiose kariuomenės daliniuose. Pagrindinė vertybė Andriulių namuose – patriotizmas, pagalba artimui ir sąžiningumas. 

Dar du asmenys buvo pagerbti ypatingos padėkos ženklais. Monsinjoras Alfonsas Svarinskas –dimisijos pulkininkas, pokario kovotojų už laisvę ir sovietmečio politinių kalinių bei tremtinių kapelionas, pirmasis Lietuvos kariuomenės kapelionas. Penkis kartus teistas už veiklą Lietuvos laisvės labui, kalėjęs Komijoje, Mordovijoje, Permėje. Jo gyvenimas – skirtas bažnyčiai ir Tėvynei.

2007 metais Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje tarnavusi jaunesnioji seržantė Julija Mišinaitė vaikams atvežė popieriaus, pieštukų ir Lietuvos moksleivių piešinių. Mainais Goro vaikai baltą popieriaus lapą išmargino savo pasakojimais. Taip Julija sugalvojo kalbą dviem pasauliams susikalbėti.

Iš bronzos išlietas 30 cm aukščio kario su Gediminaičių stulpais statulėles sukūrė skulptorius Romas Kvintas. Karžygio statulėles menininkas kūrė, remdamasis prieš dvejus metus istorikų ir karybos entuziastų atkurtais Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo epochos kario atvaizdu, ekipuote ir ginklais. Svarbiausieji šios rekonstrukcijos elementai yra kalavijas, šalmas ir skydas.

Ši statulėlė vertinga ne tik menine prasme, bet ir turi išliekamąją vertę. Jų skulptorius R.Kvintas pagamino tik devynias. Kasmet Lietuvos kariuomenės vadas įteiks po tris „Lietuvos karžygio” statulėles garbingiausiems kariuomenės atstovams.

 

Kpt. Jonas Devindorisviršila Vladas IgnotasJonas ir Danutė Andruliai

2013-06-17 22:52

Dezierie

Laba diena. Labai gerbiu Andriu Uzkalni uz jo prota ,neeilini micinu smaikstuma ir tiesiog drasa. Butu tiesiog nuostabu , jeigu jo straipsniai pasiektu platesni zmoniu rata. Manau, butu labai naudinga isspausdinti Visuomenes gailestis bomzams yra ziaurumas sau visuose rajoniniuose Lietuvos laikrasciuose, nes gerai sujudintu uzpelkejusi mastyma provincijoje sia labai aktualia tema.
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media