Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Pratybose „Gintarinė viltis” – ypatingas dėmesys civilių ir kariškių bendradarbiavimui

2007.06.28
image

Klaipėdoje vykstančiose tarptautinėse pratybose „Gintarinė viltis” ypač daug dėmesio skiriama civilių ir karių bendradarbiavimo (CKB) mokymams.

Kartu su kitais kariais pratybose galimoms tarptautinėms misijoms ruošiasi įvairių šalių civilių ir karių bendradarbiavimo specialistai – „cimikai” (nuo angl. Civil and Military Cooperation − CIMIC). Pratybose jie mokosi paremti karinius misijos tikslus bendradarbiaujant su vietos gyventojais ir įvairiomis civilinėmis organizacijomis, veikiančiomis krizės zonoje.

Pratybose „Gintarinė viltis” pirmą kartą dalyvauja ir Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos kariai. Ši kuopa pagal Lietuvos įsipareigojimus NATO pradėta formuoti 2006 metais. Dauguma kuopos narių − civilines profesijas turintys kariai savanoriai, besirengiantys vykti į misijas.   

„Nors misijose CKB kaip sistemingai planuojama veikla praktikuojama vos apie dešimtmetį, šių dienų taikos palaikymo operacijos neįsivaizduojamos be CKB elemento, kurį sudaro tik šios srities profesionalai,” − kalbėjo CKB mokymams pratybose „Gintarinė viltis” vadovaujantis Suomijos atstovas komandoras Reijo Kuutti.

Pasak Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos vado kapitono Gedimino Latvio, CKB skirtingose šalyse ir misijose organizuojamas skirtingai, tačiau pagrindiniai uždaviniai nesiskiria. Pirmiausia, CKB specialistai padeda kariams prisitaikyti prie nepažįstamos aplinkos. Jie renka informaciją apie vietos papročius, kultūrą, pataria kariams, kaip elgtis, kad vietos gyventojai jais pasitikėtų, o kariai būtų saugūs. Kita svarbi CKB funkcija − rinkti informaciją iš misijos vietovės apie problemas ir sritis, kur būtina sutelkti paramą, ir dalytis šia informacija su vietos valdžios ir tarptautinių organizacijų atstovais. „Veikdami kaip vietos gyventojų, valdžios ir tarptautinių organizacijų tarpininkai, jie padeda derinti įvairius paramos projektus, užtikrindami kad tarptautinių organizacijų parama būtų skirta tiems, kam ji reikalingiausia”, − aiškino kpt. G. Latvys.

Šiuo metu Lietuvos CKB kariai dalyvauja tarptautinėje misijoje Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) sudėtyje. Pasak Lietuvos kariuomenės Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriaus atstovo atsargos majoro Eugenijaus Vaicekausko, tarnavusio CKB specialistu pirmojoje PAG pamainoje, vienas iš svarbiausių CKB uždavinių Afganistane − inicijuoti ir palaikyti ryšius su Goro provincijoje veikiančiomis nevyriausybinėmis ir vyriausybinėmis organizacijomis bei valdžios institucijomis, užtikrinti keitimąsi turima informacija apie planuojamus ir įgyvendinamus projektus Goro provincijoje, identifikuoti rajonus, kuriuose atkūrimo veikla pažengusi mažiausiai, koordinuoti tarpusavio veiksmus. Tokiu būdų „cimikai” prisideda prie misijų tikslų užtikrinti saugumą ir stabilumą, sukurti palankias sąlygas atkūrimo darbams.  

Visa ši veikla būtų neįmanoma be vietos gyventojų paramos ir pasitikėjimo kariais. Todėl „cimikams” taip pat tenka ypač svarbus vaidmuo. Siekdami šio tikslo, CKB kariai pagal galimybes padeda spręsti opiausias aprūpinimo, sveikatos ir kitas problemas, teikia humanitarinę ir kitokią paramą.

„Civilių ir kariškių bendradarbiavimas neapsiriboja vien tik misijos rajonu, ji tęsiama ir grįžus namo,” − sakė E. Vaicekauskas. Tokios veiklos tęstinumo pavyzdys − pavasarį PAG CKB grupės kariai surinko Afganistano vaikų piešinius ir padėjo organizuoti jų parodą Lietuvoje. Bendradarbiaujant su Jungtinių Tautų vaikų fondo (angl. UNICEF), piešinius ketinama panaudoti leidžiant UNICEF kalėdinių atvirukų kolekciją, o surinktas lėšas skirti šio fondo koordinuojamai Afganistano Goro provincijos vaikų skiepijimo programai.

Mokymosi sąlygos šiose pratybose maksimaliai priartintos prie realių situacijų misijose. Pratybose dalyvauja ir CKB specialistus ruošti misijoms padeda tarptautinių organizacijų − Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, Tarptautinės migracijos organizacijos, UNICEF ir kitų civilinių institucijų atstovai. Jie supažindina karius su savo veikla, jos principais ir uždaviniais, padeda kariams pasiruošti dirbti kartu su tarptautinėmis organizacijomis konfliktų ar krizių zonose, taip pat patys mokosi suprasti karių užduotis ir palaikyti su jais ryšius misijose. 

Jau aštuntą kartą Lietuvoje organizuojamose pratybose „Gintarinė viltis” dalyvauja apie 1700 karių ir civilių iš 10 valstybių – NATO narių bei šalių, bendradarbiaujančių su NATO pagal Partnerystės taikos labui programą – Armėnijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Vokietijos, taip pat atstovai iš NATO daugianacionalinių štabų. 
 
Dvi savaites truksiančiose pratybose kariai dalinasi patirtimi iš ankstesnių misijų ir ruošiasi dalyvauti galimose NATO vadovaujamose taikos palaikymo operacijose daugianacionalinių junginių sudėtyje. Pratybomis siekiama didinti dalyvaujančių šalių karių tarpusavio supratimą ir gebėjimą suderintai veikti tarptautinėje aplinkoje, mokytis bendrų karinių procedūrų.

G. Tiškos nuotr. – CIMIC mokymai pratybose  „Gintarinė viltis”.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media