Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

 

Karinėse pratybose – naujas posūkis maitinimo organizavime

2007.06.26
image

Šiemet tarptautinėse pratybose „Gintarinė viltis 2007” (GV) maitinimas organizuojamas kitaip nei ankstesnėse pratybose. Per tūkstantį pratybose dalyvaujančių karių valgo ne karinės virtuvės, o privačios bendrovės pagamintus pusryčius, pietus ir vakarienę. Maitinimo paslaugas nusprendus pirkti iš komercinės įstaigos, paskelbtas viešas pirkimo konkursas, kurį laimėjo Klaipėdos bendrovė „Šikšnosparnio lizdas”.

Tai pirmas kartas Lietuvos kariuomenėje, kai maistas kariams pratybose gaminamas ne kariuomenės virtuvėse. Kaip sakė GV pratybų vadovas Lauko pajėgų vadas brg. gen. Arvydas Pocius, toks karių maitinimo modelis atspindi situaciją tarptautinėse operacijose. Maistas Lietuvos kariams, dalyvaujantiems misijose Balkanuose, Irake ir Afganistane, yra tiekiamas komercinių bendrovių.

Bandymas pratybų situaciją priartinti prie situacijos misijose – ne vienintelė priežastis, dėl kurios buvo nuspręsta ne patiems gaminti maistą, o pirkti maitinimo paslaugą. Lauko sąlygomis maitinti tūkstančius pratybose dalyvaujančių karių patiems – sudėtinga ir neapsimoka. GV finansų karininkas mjr. Rolandas Lubys pasakojo, kad praeitose „Gintarinės vilties” pratybose gaminti maistą būdavo komandiruojami žmonės iš daugelio dalinių ir tai sustabdydavo darnų maitinimą likusioje kariuomenės dalyje. Nepaisant to, virėjų vis tiek trūkdavo, dėl didelio darbo krūvio jie negalėjo tinkamai ilsėtis.

Praeitose pratybose dirbo 105 maitinimo specialistai, o šiemet organizuoti mitybą užtenka 2 kariuomenės atstovų.

Kitas labai svarbus privalumas – kariai nepriklausomi nuo stacionarios maitinimo vietos. Porcijos dedamos į patogias tam skirtas uždaras pakuotes, laikančias temperatūrą, todėl prireikus jas galima atidėti kariams, negalintiems iš užduoties grįžti laiku.

„Pratybos negali būti sėkmingos be gero maitinimo. Kitą vertus, tinkamas maitinimo organizavimas prisideda prie pratybų sėkmės”, – sakė finansų karininkas mjr. Rolandas Lubys.

Pratybose dalyvaujančios šalys Lietuvai padengs visas jų karių maitinimo išlaidas. Iš viso Lietuvos kariuomenė iš užsieniečių turėtų susigrąžinti apie 300 tūkstančių litų.

Pratyboms einant į pabaigą jau galima pradėti vertinti, ar toks maitinimo organizavimas pasiteisino. Kaip sakė GV pratybų logistikos štabo viršininkas mjr. Vidas Zabiela, tam tikrų trūkumų būta, – maistas visuomet susilaukia priekabaus vertinimo. Nors ir sakoma, kad dėl skonio nesiginčijama, kai kas pageidavo įvairesnio meniu, kai kas norėjo kitokių sriubų. Anot karininko, aptarnaujančiam personalui trūko patirties. Visa tai gulsis į pratybų išmoktas pamokas, tačiau, pasak mjr. V. Zabielos, yra aišku, kad sprendimas pirkti paslaugas iš privačios bendrovės tikrai pasiteisino.

Jau aštuntą kartą Lietuvoje organizuojamose pratybose „Gintarinė viltis” susibūrė kariai ir civiliai iš 10 valstybių – NATO narių bei šalių, bendradarbiaujančių su NATO pagal Partnerystės taikos labui programą – Armėnijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Vokietijos, taip pat atstovai iš NATO daugianacionalinių štabų − iš viso per 1700 dalyvių. Stebėtojus į pratybas atsiuntė Baltarusija, Gruzija, Moldova, Rusija ir Ukraina.

Dvi savaites trunkančiose pratybose dalyviai dalinasi patirtimi iš ankstesnių misijų ir ruošiasi dalyvauti galimose NATO vadovaujamose taikos palaikymo operacijose. Pratybomis siekiama didinti dalyvaujančių šalių karių tarpusavio supratimą ir gebėjimą suderintai veikti tarptautinėje aplinkoje, mokytis bendrų karinių procedūrų.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media