Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Lietuva pirmą kartą rengia orlaivio patikrinimo pratybas pagal platinimo saugumo iniciatyvą

2007.04.24

Lietuvoje balandžio 26-27 dienomis vyks tarptautinės orlaivio patikrinimo pratybos pagal Platinimo saugumo iniciatyvą (PSI), kuriose dalyvaus ar jas stebės daugiau kaip 20 valstybių atstovai.

Pratybų metu bus tikrinamas Lietuvos pasirengimas užkirsti kelią masinio naikinimo ginklams (MNG) ar jų komponentams gabenti. Pratybos suteiks progą įvertinti, kaip Lietuvos žinybos geba kartu su kitomis valstybėmis keistis informacija apie įtartiną pavojingų krovinių gabenimą, oro transportu gabenamo pavojingo krovinio sulaikymą, jo patikrinimą ir kenksmingumo pašalinimą.

Pratybos turėtų parodyti Lietuvos gebėjimus tinkamai atsiliepti į globalius masinio naikinimo ginklų ir susijusių komponentų ir jų gabenimo priemonių platinimo iššūkius.

Kitas svarbus pratybų tikslas – stiprinti regioninį bendradarbiavimą, siekiant bendrų kovos su MNG platinimu tikslų pagal Platinimo saugumo iniciatyvą. Todėl jose aktyviai dalyvaus Lenkijos, Latvijos ir Estijos pareigūnai. Jie kartu su Lietuvos atstovais patikrins egzistuojančius operatyvaus keitimosi informacija ir sprendimų priėmimo mechanizmus.

Tai pirmosios PSI pratybos Lietuvoje. Jos vyks Vilniuje ir Šiaulių kariniame aerodrome. Pratybų eigą stebės daugiau kaip 20 valstybių atstovai. Renginyje dalyvaus kaimyninių ir Baltijos jūros regiono valstybių – Baltarusijos, Rusijos, Švedijos, Suomijos ir kitų – atstovai. Siekiant skatinti paramą šiai niciatyvai, pratybų stebėti pakviestos Pietryčių Europos ir Juodosios jūros regiono šalys. Savo atstovus planuoja atsiųsti ir aktyviausiųjų PSI šalių grupei priklausančios valstybės – JAV, Australija, Prancūzija, Japonija, Portugalija ir Ispanija.

2003 metais JAV prezidento George  W.Busho paskelbta Platinimo saugumo iniciatyva (Proliferation Security Initiative) siekia konkrečiomis priemonėmis kovoti su neteisėtu masinio naikinimo ginklų platinimu ir susijusių technologijų tiekimu „piktavalėms šalims” ar teroristams. Iniciatyva pabrėžia konkrečių veiksmų svarbą – iniciatyvą remiančios šalys yra pasirengusios sulaikyti ir perimti laivus, orlaivius ir antžeminio transporto priemones, įtariamas su masinio naikinimo ginklais susijusių krovinių gabenimu. Šiuo metu šią iniciatyvą remia daugiau kaip 80 valstybių.

PSI nėra tarptautinė organizacija ar konvencija. Platinimo saugumo iniciatyva – tai konkreti šios iniciatyvos principus palaikančių valstybių veikla ir bendradarbiavimas, paremtas atitinkamų Jungtinių Tautų rezoliucijų, tarptautinių sutarčių ir neplatinimo režimų nuostatomis.

Pastaruoju metu iniciatyvą remiančios nuostatos yra įtrauktos į JT Saugumo Tarybos rezoliucijas (pavyzdžiui, dėl sankcijų Šiaurės Korėjai) ir Europos Sąjungos Tarybos reglamentus.

Lietuva, laikydama kovą su masinio naikinimo ginklo platinimu vienu svarbiausių saugumo ir užsienio politikos tikslų, pabrėžia, kad PSI yra efektyvus atsakas į platinimo grėsmes.

Pratybų, kuriomis siekiama stiprinti nacionalinius kovos prieš MNG platinimą pajėgumus, organizavimas bei praktinio bendradarbiavimo su kitomis iniciatyvos šalimis plėtojimas yra svarbus PSI uždavinys.

Šias orlaivio perėmimo ir patikrinimo pratybas inicijavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija, jas rengė apie dvidešimt Lietuvos institucijų ir įstaigų jungianti darbo grupė.

Žiniasklaidos atstovų dėmesiui: žiniasklaidos atstovus, norinčius balandžio 27 dieną Karinių oro pajėgų aviacijos bazėje stebėti orlaivio nutupdymo pratybas, prašome registruotis iki balandžio 26 dienos 17.00 val. Aviacijos bazės Ryšių su visuomene skyriuje (leitenantė Ieva Bagdžiūnaitė, mob. 8 679 826 20, tel. 8 41 592 151).

Balandžio 27 dieną norinčius stebėti pratybas žiniasklaidos atstovus prašome atvykti prie Aviacijos bazės (Lakūnų g. 3, Šiauliai) ne vėliau kaip 11.00 val. (pratybų pradžia numatoma 11.30 val.).

Iš Vilniaus žurnalistai į pratybas gali vykti Krašto apsaugos ministerijos transportu. Norinčius vykti šiuo transportu prašome apie tai pranešti KAM Viešųjų ryšių departamentui (Aušra Vaitkevičiūtė, tel. 2785 270, mob. 8 616 26 944 arba [email protected]). Vietų skaičius ribotas.

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas
Spaudos ir viešųjų ryšių skyrius, tel. 236 2445 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media