Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Kariai tikisi gyventojų paramos ir supratimo

2005.10.27

(„Nuošalūs kaimai atsidūrė kariškių apgultyje”, „Lietuvos rytas”, 2005 m. spalis 27 d.)

Ar sava kariuomenė gali bauginti? Galėtų, jeigu gyventume diktatūroje. Tačiau jau šešiolikti metai gyvename laisvoje, demokratinėje Lietuvoje, – demokratinėje tiek, kiek sugebėjome patys tos demokratijos susikurti. Ir jau šešiolikti metai turime savą, lietuvišką kariuomenę – labai jauną, veržlią, kūrybišką, imlią naujovėm, kitų valstybių jau minimą tarp geriausių, patikimiausių.

Jeigu mes, lietuviai, pusę amžiaus gyvenę ir augę autokratiniame režime, kažko nemokame ar dar nesuprantame, mus mielai pamoko kolegos, kurių demokratijos, valstybės valdymo, karybos tradicijų buvo šimtmečiais laisvai, nepertraukiamai plėtojamos.

Kai prireikė įrengti vietą artilerijos pratyboms Centriniame poligone Pabradėje, Lietuvos kariškiams talkino kolegos iš Danijos. Prieš įrengiant poligoną artileristų mokymams, kariai nuosekliai ruošėsi, buvo vertinami įvairiausi artilerijos pabūklų salvių poveikio gamtai, gyventojams aspektai. Todėl prieš pusantrų metų, 2004 kovo 15 d., netoli Gužių kaimo Švenčionių rajone, buvo atliktas bandomasis šūvis iš artilerijos pabūklo, norint sužinoti, kokį triukšmą sukels salvė, ar sudarys daug nepatogumų aplinkiniams gyventojams ir pan.

Bandymą stebėjo ir solidi komisija – kurios nariai buvo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas bei komiteto nariai, Vilniaus apskrities viršininkas, Švenčionių ir Molėtų rajonų valdžios atstovai, Nemenčinės miškų urėdijos, kitų urėdijų atstovai.

Buvo atlikta viena salvė taip vadinamu septintuoju užtaisu. O tai reiškia, kad pačiu didžiausiu, kokiu tik gali būti šaudoma iš artilerijos pabūklo. Toks užtaisas gali toliausiai nuskrieti 11 kilometrų.

Po salvės buvo kalbėta su Gužių kaimo gyventojais, kurie tvirtino, jog triukšmas buvo nežymus. Gužių kaimas buvo šiek tiek arčiau ugnies pozicijos, nei Girinių kaimas, kuris yra už 600 metrų nuo planuojamų pratybų ugnies pozicijų. Be to Gužių kaimo gyventojai džiaugėsi kariškų pasirodymu, kadangi žiemą kariai nuvalė kelius, juos lygino greideriu. Tuo tarpu komisijos nariai, tarp jų ir Švenčionių rajono tarybos nariai, nustebę konstatavo, jog stebėti bandomieji šūviai visiškai pakeitė jų įsivaizdavimą apie artilerijos pabūklų salvės keliamą triukšmą.

Aplinkinių kaimų gyventojai, sodybų savininkai, atvykstantys iš sostinės pailsėti, be reikalo baiminasi, jog bus šaudoma kiekvieną savaitę. Pagal kariuomenės planus per metus vyks 4-5 koviniai artilerijos šaudymai. Tokios pratybos trunka iki trijų parų. Pratyboms įrengiamos 3 ugnies pozicijos. Iš vienos pozicijos šaudoma ne ilgiau kaip pusdienį, vadinasi, jeigu ugnies pozicija yra už 500 m nuo sodybos, jos gyventojai girdės ataidintį salvių garsą tik apie pusdienį 4-5 kartus per metus. Apie pratybas visi aplinkinių rajonų gyventojai bus įspėti iš anksto. O tie, kurie nepaklusę įspėjimo pratybų metu vaikščios po poligono teritoriją, be abejonės bus sulaikyti jų pačių saugumui.

Ugnies pozicijos ir šaudymo kryptys, atstumai parenkami griežtai laikantis saugumo reikalavimų. Prieš kiekvienus šaudymus paskiriamas saugos vadas, kuris atsako už tai, kad šaudymo pratybos vyktų saugiai. Pagal poligono taisykles sviedinys paleidžiamas iš poligono teritorijos pakraščio į jo gilumą, t.y. centro link, tolyn nuo kaimų ar sodybų.

Trims ugnies pozicijų aikštelėms įrengti reikia išvalyti 500x500 metrų dydžio plotą. Parenkant ugnies pozicijas, Danijos kariškiai patarė, kur būtų saugiausia, patogiausia. Ypač buvo žiūrima, kad reikėtų kuo mažiau kirsti medžių ir krūmų, tačiau šiuo atveju ugnies pozicijos yra tose vietose, kuriose pagal urėdijos planus miškas turi būti iškirstas. Miško kirtimo darbus atlieka tik urėdija. Manome, kad miško ar kaimo keliai, apgandinti vežant medieną, bus netrukus sutvarkyti, jeigu reikės, pagelbės ir kariškiai.

Paliekant ugnies pozicijas arba po pratybų, pagal aplinkosaugos reikalavimus užlyginamos duobės, surenkamos šiukšlės. Nelieka nė žymės čia buvus ugnies pozicijai. Po kiekvienų pratybų teritoriją patikrina Centrinio poligono kariškiai, kariniai ekologai.

Lietuvos kariai, rengdamiesi ginti savo kraštą ir siekdami būti patikimi sąjungininkų partneriai, privalo turėti tinkamas sąlygas karybos įgūdžiams lavinti. Jiems taip pat rūpi, kad dėl to gyventojai patirtų kuo mažiau nepatogumų, kad nebūtų padaryta žala gamtai. Už tai kariai tikisi savo visuomenės paramos bei supratimo.

 

Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamentas.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media