Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

 

Savanoriai grįžta iš misijų

2005.05.10
image

Praėjusį mėnesį Serbijos ir Juodkalnijos Kosovo provincijoje įvyko trečioji savanorių taikdarių būrių rotacija. Antrąjį Krašto apsaugos savanorių pajėgų būrį Kosove pakeitė trečiasis būrys, suformuotas iš karių savanorių, KFOR-12.

Su žurnalistais skrisime į Kosovo provinciją pas mūsų taikdarius. Sakau, nuvyksim į savanorių žvalgų kuopą, BALTSQN-11. Netiki.

– Savanoriai...Nusistebi žurnalistas, o aš maniau, kad ten dabar jėgeriaiā€¦

– Ne, jėgeriai ten buvo pačioje KFOR misijos pradžioje, –atsakau. O dabar – savanoriai, Krašto apsaugos savanorių pajėgoms patikėtos naujos užduotys. Sausio mėnesį KFOR-11 būrio kariai juokavo, kad vasario pabaigoj, kai į Danijos batalioną atvyks lietuvių kuopą, jų Kosovo provincijoje bus jau ne 30, o 130. Net nesitiki, tačiau šių metų pirmajame ketvirtyje Savanorių pajėgos perėmė visas Lietuvos kariuomenės užduotis Balkanuose. O dar girdėti rimtos kalbos apie bendrą Lietuvos – Lenkijos – Ukrainos bataliono projektą. Tuomet KASP karių Kosove skaičius dar padidėtų.

–Bet juk savanoriai tai...

–Taip, nebijokit šio žodžio – uniformuoti piliečiai, turintys civilinius darbus ir specialybes, dirbantys ir besimokantys, arba jau įgiję išsilavinimą. Tai kariai, tarnybai aukojantys savo savaitgalius,laisvalaikį. Nebijokite, misijoms jie parengti neprasčiau nei ankstesni Lietuvos kariuomenės būriai. Įtemptas dvylikos savaičių kursas susideda iš kelių dalių. O iš beveik keturių dešimčių vyrų į Kosovą išvažiuoja tik 30, likusieji lieka rezerve.

– Kas atsitinka su savanoriais po misijos?

– Apie tai galima kalbėti labai daug. Pavyzdžiui, pirmasis KASP taikdarių būrys KFOR-10 po misijos, esant laisvų etatų kariuomenėje, buvo pašauktas į profesinę tarnybą. Vyrai išskirstyti po Savanorių pajėgas ir Geležinio Vilko brigadą. Klaipėdietis, grandinis buvęs pirmojo būrio KFOR-10 savanoris, dabar paskirtas į Kęstučio batalioną, LITCON-6 būryje ruošiasi savo antrajai misijai. Šįkart į Iraką. Nesitikėjo, kad taip greitai. Vilnietis, irgi iš KFOR-10, tarnauja Rukloje, Algirdo batalione. Ištraukęs iš spintos nešioja išblukusią žalią berete, su kuria dar šauktinis tarnavo Jėgerių batalione. Buvę savanoriai - uteniškis ir jį pakeitęs vaikinas iš Trakų, taip pat jau Algirdo batalione, abu tarnybą pradėjo kaip kvalifikuoti LITCON būrių virėjai misijoje Irake, kaip specialistai papildę reguliariuosius kariuomenės vienetus. Žinoma, nėra tokios tvarkos – kaip savanoris atlikai misiją ir iškarto tampi profesionalu. Ne. Misijose užgrūdinti kariai savanoriai profesionalais tampa tik esant poreikiui ir dideliam jų pačių norui savo karjerą susieti su kariuomene. Antrojo savanorių būrio KFOR-11 kariai, visi iki vieno sugrįžo į savo ankstesnes tarnybos vietas – Telšių, Šiaulių, Klaipėdos, Tauragės ir Panevėžio apskrityse, į savo kuopas. Būrio paramedikas, civiliame gyvenime medicinos darbuotojas, studijuojantis reabilitaciją, sugrįš į darbą Klaipėdos ligoninėje. Būrio mechanikas iš Joniškio rajono, grįžo į savo ūkį, kur jau prasidėjo pavasario darbai.

- Trisdešimtmetis Svajūnas Petrauskas, taip pat iš KFOR-11, jau pirmą savaitę po misijos grįžo į savo darbą uždarojoje akcinėje bendrovėje "Nirlita", Šiauliuose. Inžinieriaus išsilavinimą turintis S. Petrauskas jau penkti metai ten dirba vadybininku, Savanorių pajėgose tarnauja kiek ilgiau, prisiekė 1999 metais. Po taikos palaikymo misijos Kosove Svajūnas sugrįžo į tą pačią KASP kuopą. Svajūno darbdavys, UAB "Nirlita" direktorius Rimgaudas Mickus, pats 23 metus ištarnavęs Vidaus reikalų sistemoje, atsargos pulkininkas, puikiai supranta savanorį. Pasak darbdavio, jis yra geras darbuotojas, o dabar, kai atsivėrė sienos, tokių greitai reikės ieškoti su žiburiu. Devyniems mėnesiams išleidęs vadybininką Svajūną, darbdavys jam suteikė dvi galimybes – atlikti garbingą misiją tarnaujant Lietuvai, ir antrą - daugiau užsidirbti. Juk ne paslaptis, kad kariai misijose uždirba daugiau, nei čia, ir pelnytai, juk ne atostogauti ten važiuoja.

- O nuo kada savanoriai dalyvauja misijose?

- Nuo 2003 metų balandžio mėnesio, kai vykdyti humanitarinės misijos į Persijos įlankos regioną, po logistikos kurso Danijoje ir specialaus parengimo Lietuvoje, išvyko KASP logistų grupė. Dešimties karių grupė į konflikto regioną atvyko dar nepasibaigus kovos veiksmams ir Al Džebero bei Talilo bazėse, sąjungininkų koalicijos pajėgų sudėtyje, tarnavo iki 2004 metų spalio mėnesio.

- Jūs pradėjote tik užpernaiā€¦?

- Ne visai taip, - pirmasis Savanorių pajėgų indėlis į šias misijas buvo įdėtas dar 1994 metais, kai tuometiniame SKAT štabe vykdyta pirmojo Lietuvos kariuomenės taikdarių būrio atranka į UNPROFOR misiją Balkanų regione. Į pirmąją misiją išvyko ir daugiau nei 10 karių ir karininkų iš Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos. Iki sprendimo į tarptautines operacijas siųsti karius savanorius, į taikdarių būrius atrankos būdu patekdavo pavieniai Savanorių pajėgų profesinės karo tarnybos kariai, jie dalyvavo misijose UNPROFOR, IFOR, LITCOY, LITPLA ir kitų kontingentų sudėtyse.

 

Vilius Džiavečka

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media