Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

 

 

Liuksemburge aptarti Europos Sąjungos gynybos politikos reikalai

2005.02.07

Vasario 4 d. Liuksemburge baigėsi neformalus Europos Sąjungos (ES) gynybos politikos direktorių susitikimas. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai susitikime atstovavo NATO ir ES departamento direktorius Saulius Gasiūnas.

 

Kaip iš Liuksemburgo pranešė S.Gasiūnas, šiuo metu vienas aktualiausių ES gynybos politikos klausimų yra greitojo reagavimo kovinės grupės, jų formavimas ir efektyvus panaudojimas, per susitikimą buvo kalbama, kaip sukurti politinio sprendimo mechanizmą, kad ES greitojo reagavimo pajėgos būtų laiku nusiųstos į krizės regionus.

 

S.Gasiūnas informavo susitikimo dalyvius, jog Lietuva sėkmingai išsprendė šį klausimą – Lietuvos parlamentas priėmė sprendimą dėl NATO greitojo reagavimo pajėgų ir, kai bus žinomas ES kovinių grupių rotacijos kalendorius, bus galima naudotis šiuo išbandytu sprendimo priėmimo mechanizmu.

 

Per susitikimą buvo diskutuojama ir tai, jog reikėtų kurti europines karines ir civilines struktūras, kurios galėtų teikti tiek karinę, tiek civilinę bei humanitarinę pagalbą krizės regionuose.

 

Taip pat dar kartą ES šalių atstovai vieningai sutarė, jog NATO ir ES gynybos struktūros neturi dubliuotis, o turi veikti papildydamos viena kitą, kad nebūtų eikvojami resursai.

 

Šis susitikimas buvo skirtas Liuksemburgo pirmininkavimo ES gynybos politikos prioritetams aptarti. Liuksemburgas pusmečio pirmininkavimą Europos Sąjungai perėmė nuo sausio 1 d. Kartu šis susitikimas buvo vienas iš pasirengimo etapų kovo mėnesio pabaigoje taip pat Liuksemburge vyksiančiam neformaliam ES gynybos ministrų susitikimui.

 

Liuksemburgo pirmininkavimo metu ESGP srityje bus toliau įgyvendinamos anksčiau pradėtos ES karinių bei civilinių pajėgumų vystymo iniciatyvos. 2005 metų pirmasis pusmetis ESGP svarbus tuo, jog sukurtos pirmosios ES Kovinės grupės (Prancūzijos bei Didžiosios Britanijos); darbą pradėjo Europos gynybos agentūra (viena steigėjų yra ir Lietuva), turinti prisidėti prie nuoseklaus ES gynybos pajėgumų vystymo; pradės veikti ES Civilinis karinis planavimo padalinys, padėsiantis ES pasirengti tarptautinėms operacijoms, turinčioms tiek civilinį, tiek karinį komponentus.

 

Lietuvos prioritetu kaip ir iki šiol išliks ES ir NATO suderinamumas. Lietuva remia bei dalyvauja ES gynybos politikos iniciatyvose bei siekia, jog ESGP vystymasis papildytų, o nedubliuotų NATO.

 

Dėl bendradarbiavimo kuriant ES Kovines grupes Lietuva tariasi su Lenkija bei Nyderlandais. Lenkijos vadovaujama Kovinė grupė (Lenkija-Vokietija-Slovakija-Lietuva-Latvija) gali būti sukurta po 2008 metų. Bendradarbiavimas su Nyderlandais galėtų prasidėti jau 2007 metų pradžioje; Lietuvos padalinys dalyvautų bendroje Vokietijos, Nyderlandų, Suomijos Kovinėje grupėje.

 

Šiuo metu vienas Lietuvos karininkas dalyvauja ES vadovaujamoje taikos palaikymo operacijoje "Althea" Bosnijoje ir Hercegovinoje, kurią 2004 m. gruodį ES perėmė iš NATO.

 

ES gynybos politikos direktorių susitikimai per pusmetį rengiami du kartus. Neformalus susitikimas pusmečio prioritetams aptarti vyksta pirmininkaujančioje valstybėje pirmininkavimo pradžioje. Antroje pirmininkavimo pusėje rengiamas oficialus susitikimas Briuselyje.

 

ES gynybos politikos direktoriai – gynybos ministerijų sekretoriai, kuruojantys tarptautinių santykių sritį arba jų atstovai.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media