Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

 

"Baltoji knyga" supažindina su Lietuvos pasirengimu gintis

2002.03.28
Krašto apsaugos ministerija parengė Lietuvos gynybos "Baltąją knygą", kuri supažindina su pagrindiniais šalies gynybos politikos tikslais, jų įgyvendinimo priemonėmis, kariuomenės struktūra ir plėtros planais, gynybos pramone, pateikia išlaidų krašto apsaugai apžvalgą.
Lietuvos gynybos politika deklaruoja Lietuvos siekį tapti NATO nare, nes tik priklausydama kolektyvinės gynybos sistemai, valstybė gali garantuoti ilgalaikį saugumą ir stabilumą.
Svarbiausi Lietuvos gynybos politikos principai yra atgrasymas, visuotinė ir besąlygiška gynyba ir euroatlantinio solidarumo bei kolektyvinės gynybos politika. Atgrasymo nuostata aiškinama tuo, kad užpuolimo atveju Lietuva ginsis, nepaisydama agresijos pobūdžio ar puolančių pajėgų dydžio, nelaukdama, ar bus suteikta tarptautinė pagalba.
Gynybos visuotinumas ir besąlygiškumas reiškia, kad šalį ginklu gins ne tik kariuomenė – užpuolikui visais būdais priešinsis civiliai piliečiai, tam bus panaudojami valstybės ištekliai. Lietuvos gynyba nėra saistoma jokiomis sąlygomis, išskyrus tarptautines teisės normas.
Lietuva savo gynybos planuose jau numato, kaip tapusi pilnateise NATO nare galėtų prisidėti prie Aljanso kolektyvinės gynybos veiksmų.
Atsižvelgus į Lietuvos ekonomikos plėtros raidą bei tarptautinius įsipareigojimus, 2001 metais buvo pradėta kariuomenės reforma, kuri vykdoma konsultuojantis su šalimis partnerėmis. Pertvarkos tikslas – rasti optimalią pusiausvyrą tarp esamų ekonominių išteklių bei Lietuvai reikalingų pajėgumų gynybai ir vykdyti tarptautinius įsipareigojimus.
Reforma, kurią numatoma baigti 2006 metais, apima sausumos, oro ir jūrų bei savanorių pajėgas, taip pat rezervo rengimą, mobilizaciją bei infrastruktūros, reikalingos priimti sąjungininkų pastiprinimo pajėgas, plėtrą. Lietuvos kariuomenę sudarys apie 18 tūkst. žmonių (įskaitant ir civilius). Karo atveju numatomas rezervas siektų apie 25 tūkst.
Prioritetas yra skiriamas sausumos pajėgoms, kurias sudarys mobilūs, gerai parengti, šiuolaikine ginkluote aprūpinti kariniai vienetai. Lietuva taip pat išlaikys nedideles, gerai parengtas, reikalingą ginkluotę turinčias jūrų ir oro pajėgas.
Karinės aviacijos ir laivyno plėtra šiuolaikinėje kariuomenėje yra labai brangūs projektai. Todėl dabar turimų orlaivių ir laivų skaičius išliks beveik nepakitęs. Karinėse oro pajėgose bus devyniolika orlaivių – mokomųjų naikintuvų, transportinių, medicininės evakuacijos ir paieškos bei gelbėjimo orlaivių. Karinėse jūrų pajėgose – dešimt fregatų, minų medžiotojų ir patrulinių katerių.
Krašto apsaugos savanorių pajėgos nuo 2003 metų taps sudėtine sausumos pajėgų dalimi ir gaus naujų užduočių . Savanoriai rūpinsis infrastruktūros, kuri reikalinga priimti sąjungininkų pajėgų pastiprinimą, apsauga ir gynyba.
Po karinės reformos sausumos pajėgas sudarys Rytų ir Vakarų karinės apygardos bei dabartinė "Geležinio vilko" brigada, kuri bus reorganizuota į Nuolatinės parengties brigadą, gebančią dalyvauti kolektyvinės gynybos operacijose kartu su NATO pajėgomis Lietuvos teritorijoje bei už jos ribų. Šios rūšies pajėgų sudėtyje bus dvylika batalionų ir teritorinės savanorių rinktinės.
Plėtojant nuolatinės parengties brigadą, perkama jai reikalinga ginkluotė ir įranga. Tai – vidutinio nuotolio prieštankinės, trumpojo nuotolio priešlėktuvinės ginklų sistemos, konsultacijų, valdymo, kontrolės sistemos bei transporto priemonės ir logistinė įranga.
Įsigijimams taikomi šie reikalavimai – įrangos ir amunicijos įvairovės Lietuvos kariuomenėje mažinimas, racionalus gynybos biudžeto lėšų panaudojimas, sąveikumas su NATO – prisitaikymas prie Aljanso ginkluotės standartų.
2001m. gruodžio mėnesį Vyriausybės įgaliota Krašto apsaugo ministerija pasirašė tarpvyriausybinę sutartį su JAV dėl vidutinio nuotolio prieštankinių ginklų sistemos "Javelin"pirkimo. Stiprindama oro erdvės stebėjimo ir kontrolės pajėgumus, gruodžio mėnesį sudarė sutartį su tarptautine EADS kompanija įsigyti trijų dimensijų vidutinio nuotolio mobilias radarų sistemas.
Lietuvos gynybos "Baltoji knyga" yra švietėjiško pobūdžio leidinys lietuvių ir anglų kalbomis, jis skirtas plačiajai visuomenei, politikams ir gynybos ekspertams. Tai antras "Baltosios knygos" leidimas nuo 1999 metų.
Greitai "Baltąją knygą" galėsite rasti Krašto apsaugos internetinėje svetainėje www.kam.lt.
Krašto apsaugo ministro atstovė spaudai Rita Grumadaitė 735520, 829 43046
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media